Účinkující

Postupně zveřejňujeme letošní účinkující!

We Draw A

Dvoučlenný hudební projekt We draw A z polské Vratislavi, který založili Piotrek Lewandowski (Indigo Tree) a Radek Krzyżanowski (Kamp!, La Giang), si od svého prvního vydání vytvořilo svůj rozpoznatelný styl a značku na polské elektronické hudební scéně. Melodické písně s výraznými texty byly jako stvořené pro klubové taneční parkety a koncerty navozující trance. Hudební publicista Bartek Chaciński o jejich debutovém albu „Moments“ (2014) napsal: „Podle mého názoru je to jedna z nejslibnějších vizí nové pop music, které se v poslední době objevily.

Po vydání dalšího alba („Ghosts“, 2016) a odehrání více než 100 koncertů, mimo jiné na nejvýznamnějších polských festivalech (Open’er Festival, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival), si umělci dali pauzu od živých vystoupení, která skončila v roce 2023. Nový začátek kapela zpečetila vydáním nové písně – „IT SHOULD BE BETTER NOW“. V lednu 2024 vyšel jejich další singl „WE’RE STILL WONDERING“ a v březnu vyšlo EP „NEW MORNINGS“.  

Ondřej Hložek

Básník, pořadatel literárních setkání, recenzent (*1986).

Vystudoval českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. Živil se různě, nyní je asistentem pedagoga. Vydal řadu básnických sbírek, dvě knihy pro děti a novelu. V současné chvíli mu vychází nová básnická kniha „Schieferfelder“. Je uchován ve sbornících Nejlepší české básně 2017 a 2018 (nakl. Host).

Žije rozkročen mezi Opavou a Vysočinou.

Pavel Karous

Pavel Karous (*1979) je sochař, pedagog a publicista v oblasti výtvarného umění ve veřejném prostoru. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a na UMPRUM poté působil jako odborný asistent. Ve své sochařské tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností, abstrakcí a realismem. Vytváří realizace do architektury, architekturu výstav a scénografické objekty. Věnuje se oficiálním, neoficiálním i nelegálním uměleckým intervencím do městského veřejného prostoru se sociálně a politicky angažovaným obsahem. V této disciplíně se stal etablovaným tvůrcem.

Se svým dlouhodobým projektem Vetřelci a volavky dokumentuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z období reálného socialismu. Za svoji knihu Vetřelci a volavky, která vznikla v rámci projektu, získal v České republice ocenění “Nejkrásnější kniha roku 2013” v kategorii odborná literatura a v roce 2015 byl oceněn čestným uznáním v prestižní mezinárodní soutěži “Best Book Design From All Over The World – Stiftung Buchkunst”. V roce 2019 vyšla jeho druhá publikace „Hotel Praha“ o zaniklé unikátní stavbě, která sloužila v 80. letech Komunistické straně Československa a stala se obětí privatizace nejbohatším oligarchou v republice.

V roce 2017 vystavoval na bienále umění „Brno Art Open“ se svou realizací do veřejného prostoru „Zářič“. V létě roku 2021 realizoval pomník antifašistické, komunistické odbojářky Marie Kudeříkové v Brně na tř. Kpt. Jaroše, který se stal místem setkávání a demonstrací progresivní levice. V roce 2022 vystavoval se svými kresbami a videi na společné anarchistické výstavě Black a Red v galerie AQB Mines v Budapešti a v galerii Syndicat Potentiel ve Štrasburku. 

Od roku 2018 také připravuje a moderuje na televizi Stream pořad Vetřelci a plameňáci, který je zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění ve veřejném prostoru. V roce 2022 vytvořil s Vladimírem Turnerem pořad Antifascist Art o angažovaném umění pro mediální platformu Alarm a od téhož roku připravuje a moderuje pořad Volavky a predátoři pro Českou televizi, který rovněž zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění v městské krajině. Od roku 2015 působí jako vedoucí Ateliéru sochy na Škole současného umění – Scholastika.

Pavel Karous na Jesnění povede komentovanou vycházku Priessnitzovými lázněmi.

Přepište dějiny

Populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny se na festivalu Jesnění v živém natáčení zaměří na místní dějiny v širším měřítku, dojde především na 20. století, a to jak bouřlivé sociální dějiny, tak dějiny vztahu Čechů a Němců a vývoj po roce 1945.

Martin Groman (1976)
Novinář, publicista a „doktor přes staré noviny“ působící na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK a na MUP. Jinak též předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, autor textů a knih o starých, původních komunistech a jejich zmařených iluzích – například o Františku Krieglovi (2023). Druhou nohou stojí v rybníku obsahového marketingu, editování a copywritingu.

Michal Stehlík (1976)
Historik-slovakista. Začínající s tématem česko-slovenských vztahů, postupující přes zákruty komunistického Československa až k obecnému mudrování o dějinách. Autor knih a výstav. Učí již třetí dekádu za katedrou vysoké školy. Svůj svět dělí mezi katedru a muzea – kdysi dávno řídil filosofickou fakultu, kde nyní garantuje obor Muzejní studia a aktuálně vede Památník národního písemnictví. Svět s údivem objevuje mimo jiné i očima osmi potomků.

Web

Cardo & Decumanus

Cardo & Decumanus je sólový projekt Václava Orcígra, ve kterém se dostává do tišší polohy oproti své předchozí tvorbě. Výsledná koláž inspirací dává vzpomenout na klasické české country i temnější neofolkové projekty. Textově se skladby organizují kolem intimnějších pocitových výpovědí, často s volnými asociačními řetězci.

Debutová deska s názvem Pospolitost vyšla na nezávislém vydavatelství Silver Rocket v březnu 2023 s řadou významných hostek a hostů (Kalle, Tábor, Něco Něco, Oswaldovi, Kurvy Češi, No Vida a další). Živá provedení skladeb jsou postavena na klasické písničkářské kombinaci akustické kytary, hlasu a harmoniky. Aktuálně dokončuje materiál pro své druhé album.

„Cardo & Decumanus se vydal na osamělou cestu, na jejímž konci jde najít pospolitost, vůni hor a kontury mělce dýchajícího města,” říká jedna z recenzí.

„Cardo & Decumanus je osamělej výlet za písničkama, který jsou křehký jako ty zvláštní chvíle před prvním říjnovým rozbřeskem,“ píše se v jiné.

Bandcamp

Nous kolektiv

Divadlo performativního umění Nous Kolektiv přiveze na Jesnění představení Partyzánka, které vzniklo jako absolventský projekt studentů DAMU a svoji premiéru mělo loni na podzim v pražském divadle DISK. “Přes den jsem si v lese hrála já, přes noc vojáci. Hrajeme si tam na hrdiny, je to taková hra, se vzduchovkama a starejma kelímkama od jogurtu.” Jak se do paměti otisknou zážitky z dětství stráveného v oblasti vojenského újezdu? Odpovědi pohledem dvou dětských hrdinů na to dá představení Partyzánka, které zpracovává téma generační paměti otisknuté do dětských her. Projekt vznikal více než rok a spolupracovali na něm studenti více škol – katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, katedry produkce DAMU, studenti ČVUT, AVU a katedry divadelních a filmových studií UPOL. Autorský text je sepsaný ze zážitků a dětství v oblasti vojenského újezdu, ve kterém žije už čtvrtá generace. Vychovává zde své děti, co si v lese hrají na kdysi přítomné partyzány, zatímco uvnitř bunkru jsou ukryté poklady, které mají pro dítě nevyčíslitelnou cenu. Jako půdní profil jsou vrstveny odkazy předchozích generací. Vše, co jsme zakopali, eroze z půdy navrátí.

B4

Novoborská kapela B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu improvizovaným seskupením. Od té doby působila v proměnlivém obsazení, jejíž jádro vždy tvořili klávesista David Freudl, kytarista a textař Tomáš Procházka a bubeník Leoš Kropáček. Minulý rok kapela oslavila čtvrtstoletí své existence a k narozeninám si nadělila desku VHS. Za tu předchozí “Pomazánkové máslo” z roku 2021 obdrželi cenu Vinyla, stejně jako deset let předtím za Didaktik Nation Legendary Rock. Album VHS opět recykluje mnohé hudební vlivy: pop, disco i rock jsou zde promíseny s psychedelickými a noisovými vstupy a odkazy na free jazz. Pozorné ucho na albu může zaslechnout melodické výpůjčky z československých hitparád 80. let i hrubě tesané elektro z let devadesátých.

„B4 se inspirují oblíbenými deskami svých rodičů, nebo vzpomínkami na disco písně ze školních večírků, které přetavují v zamlžené psychedelické obrazy. V textech se střídají snové výjevy s tématy reflexe stárnutí a upadání do bezvýznamnosti. Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace,“ vzkazuje tisková zpráva.

B4 zůstávají v relativním utajení a koncertují jen výjimečně.

Bandzone

Koťátko zkázy

Divadelně-akrobatické duo Koťátko zkázy na Jesnění představí komedii „Třeba to vyjde“:

Vyslance Koťátka zkázy čeká nejtěžší úkol ze všech. Tentokrát není potřeba zachránit Zemi, ale Koťátko samotné. Dokáží v šibeničním termínu najít vhodnou metodu, jak vytáhnout šéfa z těch nejtemnějších myšlenek? Bude to fungovat, když je šéf přes 4 miliardy let stará vesmírná bytost? A stihne se to do oslavy narozenin? To se diváci dozví v divadelně-cirkusové komedii o motivaci překonávající všechny limity. Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!

Web

ivy z

Pod jménem ivy z se skrývá sólový projekt Lenky Zbořilové z dreampopových Billow. Debutovala v roce 2021 experimentální nahrávkou Under a Red Moon, která vznikala na prostoru 16 týdnů, kdy každý týden byla napsána či dodělána jedna písnička. Na nahrávce se tak objevují skladby inspirované slowcorem, lo-fi folkem nebo třeba weird popem.

V únoru 2023 vyšlo její o poznání temnější album Let Yours Be the Last Burning Heart na ostravském labelu Korobushka records. Na desce se produkčně a částečně i skladatelsky podílel Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City).

Na jaře 2024 vydala akustičtější čtyřpísňové EP s názvem “23”, které vyšlo taktéž pod hlavičkou Korobushka records.

Bandcamp

Facebook

Instagram/X: @billow_girl

Apolena Vybíralová

Apolena Vybíralová (*2001) ve své tvorbě kombinuje svět snový a bdělý, které jsou od sebe odděleny velice tenkou, někdy záměrně nerozeznatelnou hranicí. Po překročení Brněnského mostu v Jihlavě, kde se narodila, se v Brně věnuje bohemistice a hispanistice a tiskne své nitro na papír jako polibek do kapesníku. V dubnu 2023 získala za své texty cenu Vladimíra Vokolka v kategorii 19–24 let. Nekonečné snídání, fragmentace každého dne a konzervace momentů, které se po vytržení z původních kontextů snoubí v tanci alternativních realit zakonzervovaných mimo čas.

Svou básnickou tvorbu představí Apolena Vybíralová návštěvníkům Jesnění ve čtvrtek 7. září.

Anki

Česko-vietnamský cloud rapper Anki debutoval v roce 2020 albem Saigon Stories. V roce 2022 následovala deska No More Drama, která získala mimo jiné nominaci na cenu Vinyla v kategorii album roku. Na No More Drama, které je na rozdíl od debutového alba převážně v češtině, Anki hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz. 

Nejnovějším projektem Ankiho je EU Passpost Karaoke EP, které je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem, který představuje možnost volného pohybu a možnost v konečném důsledku jednoduše snít.

Facebook

Instagram

Musaši Entertainment Company

Musaši Entertainment Company je zábavní společnost zabývající se autorským divadlem, výtvarnými instalacemi, workshopy a nejen tím. Ustavujícím aktem se stalo uvedení psychedelické loutkové inscenace Entomologious (2020), poté následovaly výpady do výtvarné sféry a celovečerní butó-klaunerie Teď když mám dům spálený na popel, vidím lépe na měsíc (2021).

Na Jesnění soubor představí svůj nový projekt, loutkové inscenace Miniatury.

Facebook

Instagram

Marcela Vaňková

Jsem střelkyně za polovinou svého bytí.

Miluji život…vesmír… Zemi…. 
miluji, když se nebe mračí….i když Slunce svítí.
Tvořím…. žiju…..v pozitivní energii
Nevadí, když hromy bijí.
Na kole lítám do kopce i z kopce
Znavené tělo pak ponořím v potoce či řece.

Narozena na Vizovické vrchovině, ovšem převážnou část života žije v srdci Rychlebských a Jesenických hor, kde cítí, že je doma. Pracuje jako terénní pečovatelka a pořádá cyklus setkání s názvem “K smrti dobrý kafe,” kde se otevřeně hovoří o konci lidského života. V době, kdy se začaly osamostatňovat její děti, začala věnovat více času sama sobě a dovolila si psát básně, do kterých vkládá své pocity z různých situací. V roce 2019 se narodila její básnická prvotina Motýlích křídel prach.

Autorské čtení Marcely Vaňkové proběhne v pátek 8. září odpoledne pod budovou IPOS.

Martin Evžen Kyšperský

Martin Evžen Kyšperský (*1980) je brněnský zpěvák a leader kapely Květy (kromě toho hrál i ve skupinách Čvachtavý Lachtan, Furre, Mucha, nebo spolupracoval s Lenkou Dusilovou). Vydal nespočet alb, několik knih (Za Aničkou kolem světa, Marťanské lodě, Ztracení kamarádi), čtyřikrát získal cenu Anděl. Od roku 2010 působí jako moderátor pořadu “Jak se vám líbí” na Radiu Proglas a od roku 2015 se rovněž prosazuje také jako televizní a filmový herec. Podílí se na organizování kulturního života. 

Martin Evžen Kyšperský na Jesnění zahraje sólový koncert během zahájení festivalu ve čtvrtek 7. září v Čajbaru Pangea.

Martin Šenkypl

Básník a výtvarník. Narozen v roce 1984 v Opavě. Absolvoval fakultu Metalurgie a materiálové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Po studiích byl zaměstnán v hutním provoze jako technolog. První básně a povídky začal publikovat již v začátcích vysokoškolského studia – v ostravské revue Protimluv. Webový magazín Čmelák a svět publikoval jeho básně i koláže, nebo například i brněnský Host v rubrice Hostinec pro mladé talenty. Posléze byl zastoupen v opavském periodiku Nové břehy pod redakčním dohledem Davida Bátora, v Textech Pavla Kotrly, H_lauzích, Artiklu, A2 a v literárním leporelu Bagr a dalších.

Knižně je zastoupen výběrem ze své tvorby v knize Řezbáři stínů: almanach české poezie (Vladimír Stibor, 2016). Ve vlastním nákladu vydal sbírku Neděle a jiné myšlenky (2014). Básnický knižní debut Černý vesmírný popel (2019) mu vyšel u domovského nakladatelství Protimluv.

Dlouhodobě se věnuje existenciálním tématům: lidské konečnosti, úzkostem a obnažování lidské podstaty.

Mimo básnickou a prozaickou tvorbu se také věnuje surrealistickým automatických textům a vizuální poezii. Vytváří koláže za použití svých textů, fotografií a nalezených grafických podkladů. Měl již několik výstav.

Česká televize

Chvilka volna

Skupina Chvilka volna z Jeseníku interpretuje skladby z oblasti jazzu, blues a latinské Ameriky, které u nás proslavila v 80. letech jedinečná Eva Olmerová.

Obsazení:

Michaela Vašíčková – zpěv, Jindřiška Báťková – kontrabas, Jiří Dvořák – kytara, Lída Hrušková – housle

Kapela zahraje na Pouliční slavnosti v sobotu 9. 9. 2023 v 16:00 na Náměstí Hrdinů.

Improshow Odemknuto

Zažijte neopakovatelnou improshow ODEMKNUTO, během které se vás bude snažit rozesmát skupina mladých improvizátorů z Jesenicka. Přijďte se uvolnit a především pobavit!   Improvizační skupina ODEMKNUTO vznikla v roce 2021 a tvoří ji mladí divadelní nadšenci. Skupina pod vedením divadelní lektorky ctí pravidla improvizace a má za sebou již několik improshow konaných v Tančírně v Račím údolí a v javornickém a jesenickém divadle. Cílem improvizační skupiny ODEMKNUTO je nejen odemknout bránu mezi jevištěm a hledištěm, ale především odemknout bránu k smíchu! Obsazení souboru: David Zbořil, Lenka Nemeškalová, Ondřej Stránský, Zuzana Matušková, Martin Nemeškal a Klára Ketnerová Délka představení: cca 50 min

Jana Hradilová

Janele z Liků (vl. jménem Jana Hradilová) rozhodně není v literárním provozu žádným nováčkem, vydala dvě sbírky poezie Ze starých mýdel (H_aluze, 2011) a Hryzla (Odeon, 2020), získala nejedno literární ocenění a pravidelně vydává své básně časopisecky i ve všemožných almanaších. Její básně mají i zhudebněnou podobu (2CD Z nor úhoru, Guerilla Records).  Jesnění bude pro ni návratem do Jeseníků, kam jezdívala s rodiči pravidelně na rodinnou rekreaci a kde se zvládla i v nestřežené chvíli významně zhmoždit na houpačce v Losinách. Jestli to na ní nechalo následky, můžete posoudit sami.  Facebook

Iob Aka Eib

Iob je zvukový vypravěč a DJ hrající „brain-dance“ klubovou hudbu, stejně jako experimentální a ambient, zároveň iniciátor a kurátor zvukově eklektického, nezávislého vydavatelství XION, podporující queer-periferie.

Věnuje se grafice a designu zvukových médií, malbě a výtvarné činnosti, hudební publicistice s přesahem do sociálních a společenských témat, organizuje série koncertů a akcí – nyní např. Ambisen v kulturním komunitním prostoru Punctum atd…

Na Jesnění Iob zahraje svůj set na závěr sobotního večera.

Eklektický mix pouze z vydavatelství XION: https://soundcloud.com/ioboi/clck-podcast-iob-xion

Elzina Pampelišková

Eliška Fojtová alias Elzina Pampelišková vystudovala sociální a speciální pedagogiku. Zabývá se kromě literatury ochotnickým divadlem, herectvím a množstvím dalších zájmů, od hudby přes sociální a ekologickou tématiku po šití, korektury atd. Má sedm dětí. Bydlí v Osoblaze, kde roku 2021 založila nakladatelství Pampeliškov, ve kterém vydává nejen svoje knihy. V nakladatelství Albatros jí vyšla knížka pro děti. Tajemství staré pumpya v rámci nakladatelství Pampeliškov vydala dvě sbírky poezie a další tituly pro děti i dospělé. Na Jesnění přečte ze sbírek. Až na dřeň (2021) a Přeludium&Profily (2021) a přidá i něco nového, ještě nevydaného…