Program

Jesnění, to jsou 4 dny nabité kulturou v srdci hor.

Podívejte se na program letošního ročníku 5.-8. září 2024.

Čtvrtek 5. 9.

ČTVRTEK

večer

Ondřej Hložek, Tomas Worick

Autorské čtení, koncert

Pátek 6. 9.

pátek

odpoledne

Divadlo DIP: Stromocity

divadelní představení

pátek

podvečer

Přepište dějiny

historický podcast

pátek

večer

Nous kolektiv: Partyzánka

divadelní představení

pátek

večer

BBZde, Cardo & Decumanus

Koncerty

Sobota 7. 9.

kurt gebauer: živočich člověk

rodinný workshop k výstavě, komentovaná prohlídka

Pouliční slavnost

Koťátko zkázy, michal čunderle, restaurant day, tvořivé dílny, young design, a další...

sobota

večer

ivy z, B4, We draw a

koncerty

Neděle 8. 9.

neděle

dopoledne

Pavel karous

komentovaná vycházka

Adela Mede

koncert

Ondřej Hložek

Básník, pořadatel literárních setkání, recenzent (*1986).

Vystudoval českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. Živil se různě, nyní je asistentem pedagoga. Vydal řadu básnických sbírek, dvě knihy pro děti a novelu. V současné chvíli mu vychází nová básnická kniha „Schieferfelder“. Je uchován ve sbornících Nejlepší české básně 2017 a 2018 (nakl. Host).

Žije rozkročen mezi Opavou a Vysočinou.

Přepište dějiny

Populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny se na festivalu Jesnění v živém natáčení zaměří na místní dějiny v širším měřítku, dojde především na 20. století, a to jak bouřlivé sociální dějiny, tak dějiny vztahu Čechů a Němců a vývoj po roce 1945.

Martin Groman (1976)
Novinář, publicista a „doktor přes staré noviny“ působící na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK a na MUP. Jinak též předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, autor textů a knih o starých, původních komunistech a jejich zmařených iluzích – například o Františku Krieglovi (2023). Druhou nohou stojí v rybníku obsahového marketingu, editování a copywritingu.

Michal Stehlík (1976)
Historik-slovakista. Začínající s tématem česko-slovenských vztahů, postupující přes zákruty komunistického Československa až k obecnému mudrování o dějinách. Autor knih a výstav. Učí již třetí dekádu za katedrou vysoké školy. Svůj svět dělí mezi katedru a muzea – kdysi dávno řídil filosofickou fakultu, kde nyní garantuje obor Muzejní studia a aktuálně vede Památník národního písemnictví. Svět s údivem objevuje mimo jiné i očima osmi potomků.

Web

ivy z

Pod jménem ivy z se skrývá sólový projekt Lenky Zbořilové z dreampopových Billow. Debutovala v roce 2021 experimentální nahrávkou Under a Red Moon, která vznikala na prostoru 16 týdnů, kdy každý týden byla napsána či dodělána jedna písnička. Na nahrávce se tak objevují skladby inspirované slowcorem, lo-fi folkem nebo třeba weird popem.

V únoru 2023 vyšlo její o poznání temnější album Let Yours Be the Last Burning Heart na ostravském labelu Korobushka records. Na desce se produkčně a částečně i skladatelsky podílel Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City).

Na jaře 2024 vydala akustičtější čtyřpísňové EP s názvem “23”, které vyšlo taktéž pod hlavičkou Korobushka records.

Bandcamp

Facebook

Instagram/X: @billow_girl

Stále na tom pracujeme!

Kompletní program zveřejníme v průběhu srpna.

DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ