Program

Jesnění, to jsou 4 dny nabité kulturou v srdci hor.

Podívejte se na program letošního ročníku 5.-8. září 2024.

Čtvrtek 5. 9.

ČTVRTEK

večer

Ondřej Hložek, Tomas Worick

Autorské čtení, koncert

Pátek 6. 9.

pátek

odpoledne

Stromocity

zážitkové procházky

pátek

podvečer

Přepište dějiny

historický podcast

pátek

večer

Partyzánka

divadlo

pátek

večer

BBZde, Cardo & Decumanus

Koncerty

Sobota 7. 9.

kurt gebauer: živočich člověk

rodinný workshop k výstavě, komentovaná prohlídka

Pouliční slavnost

Koťátko zkázy, michal čunderle, restaurant day, tvořivé dílny, young design, a další...

sobota

večer

ivy z, B4, We draw a

koncerty

Neděle 8. 9.

neděle

???

Pavel karous

komentovaná vycházka

Ondřej Hložek

Básník, pořadatel literárních setkání, recenzent (*1986).

Vystudoval českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. Živil se různě, nyní je asistentem pedagoga. Vydal řadu básnických sbírek, dvě knihy pro děti a novelu. V současné chvíli mu vychází nová básnická kniha „Schieferfelder“. Je uchován ve sbornících Nejlepší české básně 2017 a 2018 (nakl. Host).

Žije rozkročen mezi Opavou a Vysočinou.

Přepište dějiny

Populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny se na festivalu Jesnění v živém natáčení zaměří na místní dějiny v širším měřítku, dojde především na 20. století, a to jak bouřlivé sociální dějiny, tak dějiny vztahu Čechů a Němců a vývoj po roce 1945.

Martin Groman (1976)
Novinář, publicista a „doktor přes staré noviny“ působící na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK a na MUP. Jinak též předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, autor textů a knih o starých, původních komunistech a jejich zmařených iluzích – například o Františku Krieglovi (2023). Druhou nohou stojí v rybníku obsahového marketingu, editování a copywritingu.

Michal Stehlík (1976)
Historik-slovakista. Začínající s tématem česko-slovenských vztahů, postupující přes zákruty komunistického Československa až k obecnému mudrování o dějinách. Autor knih a výstav. Učí již třetí dekádu za katedrou vysoké školy. Svůj svět dělí mezi katedru a muzea – kdysi dávno řídil filosofickou fakultu, kde nyní garantuje obor Muzejní studia a aktuálně vede Památník národního písemnictví. Svět s údivem objevuje mimo jiné i očima osmi potomků.

Web

ivy z

Pod jménem ivy z se skrývá sólový projekt Lenky Zbořilové z dreampopových Billow. Debutovala v roce 2021 experimentální nahrávkou Under a Red Moon, která vznikala na prostoru 16 týdnů, kdy každý týden byla napsána či dodělána jedna písnička. Na nahrávce se tak objevují skladby inspirované slowcorem, lo-fi folkem nebo třeba weird popem.

V únoru 2023 vyšlo její o poznání temnější album Let Yours Be the Last Burning Heart na ostravském labelu Korobushka records. Na desce se produkčně a částečně i skladatelsky podílel Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City).

Na jaře 2024 vydala akustičtější čtyřpísňové EP s názvem “23”, které vyšlo taktéž pod hlavičkou Korobushka records.

Bandcamp

Facebook

Instagram/X: @billow_girl

Stále na tom pracujeme!

přípravy na festival jesnění jsou v plném proudu, postupně zveřejňujeme kompletní program, takže doporučujeme sledovat vývoj změn a nových účinkujících!

DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ

Připravujeme nový ročník!

Zrovna připravujeme nový ročník a ruku v ruce s tím i nové webové stránky! Z toho důvodu je možné, že se dosavadní informace na webových stránkách budou měnit.

DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ