Účinkující

Seznamte se s účinkujícími a nalaďte se na letošní ročník festivalu!

We Draw A

Dvoučlenný hudební projekt We draw A z polské Vratislavi, který založili Piotrek Lewandowski (Indigo Tree) a Radek Krzyżanowski (Kamp!, La Giang), si od svého prvního vydání vytvořilo svůj rozpoznatelný styl a značku na polské elektronické hudební scéně. Melodické písně s výraznými texty byly jako stvořené pro klubové taneční parkety a koncerty navozující trance. Hudební publicista Bartek Chaciński o jejich debutovém albu „Moments“ (2014) napsal: „Podle mého názoru je to jedna z nejslibnějších vizí nové pop music, které se v poslední době objevily.

Po vydání dalšího alba („Ghosts“, 2016) a odehrání více než 100 koncertů, mimo jiné na nejvýznamnějších polských festivalech (Open’er Festival, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival), si umělci dali pauzu od živých vystoupení, která skončila v roce 2023. Nový začátek kapela zpečetila vydáním nové písně – „IT SHOULD BE BETTER NOW“. V lednu 2024 vyšel jejich další singl „WE’RE STILL WONDERING“ a v březnu vyšlo EP „NEW MORNINGS“.  

Ondřej Hložek

Ondřej Hložek (*1986) je básník, pořadatel literárních setkání, recenzent. Vystudoval českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. Živil se různě, nyní je asistentem pedagoga. Vydal řadu básnických sbírek, dvě knihy pro děti a novelu. V současné chvíli mu vychází nová básnická kniha „Schieferfelder“. Je uchován ve sbornících Nejlepší české básně 2017 a 2018 (nakladatelství Host).

Žije rozkročen mezi Opavou a Vysočinou.

Wczasy

Kapela Wczasy je uznávána jako významný fenomén na polské hudební scéně. Jakub Knera v článku v „Dwutygodnik“ shrnuje tvorbu dua takto: „Wczasy lze považovat za záchranné lano. Jejich písně umožňují zkrotit každodenní život Weltschmerz, jsou nástrojem ke zkrocení depresivní reality smíchem. Muzikanti se dotýkají všech akordů, které jsou citlivé pro mileniály – strach z práce, která je exilem, a z neúspěchu v nekonečném závodě o materiální, symbolické a emocionální statky. Zároveň vás vybízejí k tanci, jako by pondělí nikdy nebylo.”

Wczasy se vrací s novým materiálem, který zazní živě během nadcházejících koncertů. EP „Program“ vyšlo 12. ledna 2024 (Thin Man Records). Duo Wczasy je známé díky hitům ​​jako „Dzisiaj jeszcze tańczę“ (který byl součástí soundtracku k filmu „Fanfik“), „Jesteś najlepszy“ (objevuje se ve filmu „Sweat“), „Tyle słów “ a „Princ i Bowie“. Alba „Zawody“ a „To wszystko kiedyś minie“ byla posluchači i kritiky přijata velmi kladně. Od roku 2017 kapela odehrála již více než 200 koncertů v Polsku a v zahraničí, včetně festivalů např.: Open’er, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Pop Messe, Creepy Teepee.

Facebook

Přepište dějiny

Populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny se na festivalu Jesnění v živém natáčení zaměří na místní dějiny v širším měřítku, dojde především na 20. století, a to jak bouřlivé sociální dějiny, tak dějiny vztahu Čechů a Němců a vývoj po roce 1945.

Martin Groman (1976)
Novinář, publicista a „doktor přes staré noviny“ působící na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK a na MUP. Jinak též předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, autor textů a knih o starých, původních komunistech a jejich zmařených iluzích – například o Františku Krieglovi (2023). Druhou nohou stojí v rybníku obsahového marketingu, editování a copywritingu.

Michal Stehlík (1976)
Historik-slovakista. Začínající s tématem česko-slovenských vztahů, postupující přes zákruty komunistického Československa až k obecnému mudrování o dějinách. Autor knih a výstav. Učí již třetí dekádu za katedrou vysoké školy. Svůj svět dělí mezi katedru a muzea – kdysi dávno řídil filosofickou fakultu, kde nyní garantuje obor Muzejní studia a aktuálně vede Památník národního písemnictví. Svět s údivem objevuje mimo jiné i očima osmi potomků.

Web

Cardo & Decumanus

Cardo & Decumanus je sólový projekt Václava Orcígra, ve kterém se dostává do tišší polohy oproti své předchozí tvorbě. Výsledná koláž inspirací dává vzpomenout na klasické české country i temnější neofolkové projekty. Textově se skladby organizují kolem intimnějších pocitových výpovědí, často s volnými asociačními řetězci.

Debutová deska s názvem Pospolitost vyšla na nezávislém vydavatelství Silver Rocket v březnu 2023 s řadou významných hostek a hostů (Kalle, Tábor, Něco Něco, Oswaldovi, Kurvy Češi, No Vida a další). Živá provedení skladeb jsou postavena na klasické písničkářské kombinaci akustické kytary, hlasu a harmoniky. Aktuálně dokončuje materiál pro své druhé album.

„Cardo & Decumanus se vydal na osamělou cestu, na jejímž konci jde najít pospolitost, vůni hor a kontury mělce dýchajícího města,” říká jedna z recenzí.

„Cardo & Decumanus je osamělej výlet za písničkama, který jsou křehký jako ty zvláštní chvíle před prvním říjnovým rozbřeskem,“ píše se v jiné.

Bandcamp

Nous kolektiv

Divadlo performativního umění Nous Kolektiv přiveze na Jesnění představení Partyzánka, které vzniklo jako absolventský projekt studentů DAMU a svoji premiéru mělo loni na podzim v pražském divadle DISK.

“Přes den jsem si v lese hrála já, přes noc vojáci. Hrajeme si tam na hrdiny, je to taková hra, se vzduchovkama a starejma kelímkama od jogurtu.”

Jak se do paměti otisknou zážitky z dětství stráveného v oblasti vojenského újezdu? Odpovědi pohledem dvou dětských hrdinů na to dá představení Partyzánka, které zpracovává téma generační paměti otisknuté do dětských her.

Projekt vznikal více než rok a spolupracovali na něm studenti více škol – katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, katedry produkce DAMU, studenti ČVUT, AVU a katedry divadelních a filmových studií UPOL. Autorský text je sepsaný ze zážitků a dětství v oblasti vojenského újezdu, ve kterém žije už čtvrtá generace. Vychovává zde své děti, co si v lese hrají na kdysi přítomné partyzány, zatímco uvnitř bunkru jsou ukryté poklady, které mají pro dítě nevyčíslitelnou cenu. Jako půdní profil jsou vrstveny odkazy předchozích generací. Vše, co jsme zakopali, eroze z půdy navrátí.

Trailer

B4

Novoborská kapela B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu improvizovaným seskupením. Od té doby působila v proměnlivém obsazení, jejíž jádro vždy tvořili klávesista David Freudl, kytarista a textař Tomáš Procházka a bubeník Leoš Kropáček. Minulý rok kapela oslavila čtvrtstoletí své existence a k narozeninám si nadělila desku VHS. Za tu předchozí “Pomazánkové máslo” z roku 2021 obdrželi cenu Vinyla, stejně jako deset let předtím za Didaktik Nation Legendary Rock. Album VHS opět recykluje mnohé hudební vlivy: pop, disco i rock jsou zde promíseny s psychedelickými a noisovými vstupy a odkazy na free jazz. Pozorné ucho na albu může zaslechnout melodické výpůjčky z československých hitparád 80. let i hrubě tesané elektro z let devadesátých.

„B4 se inspirují oblíbenými deskami svých rodičů, nebo vzpomínkami na disco písně ze školních večírků, které přetavují v zamlžené psychedelické obrazy. V textech se střídají snové výjevy s tématy reflexe stárnutí a upadání do bezvýznamnosti. Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace,“ vzkazuje tisková zpráva.

B4 zůstávají v relativním utajení a koncertují jen výjimečně.

Bandzone

Koťátko zkázy

Divadelně-akrobatické duo Koťátko zkázy na Jesnění představí komedii „Třeba to vyjde“:

Vyslance Koťátka zkázy čeká nejtěžší úkol ze všech. Tentokrát není potřeba zachránit Zemi, ale Koťátko samotné. Dokáží v šibeničním termínu najít vhodnou metodu, jak vytáhnout šéfa z těch nejtemnějších myšlenek? Bude to fungovat, když je šéf přes 4 miliardy let stará vesmírná bytost? A stihne se to do oslavy narozenin? To se diváci dozví v divadelně-cirkusové komedii o motivaci překonávající všechny limity. Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!

Web

ivy z

Pod jménem ivy z se skrývá sólový projekt Lenky Zbořilové z dreampopových Billow. Debutovala v roce 2021 experimentální nahrávkou Under a Red Moon, která vznikala na prostoru 16 týdnů, kdy každý týden byla napsána či dodělána jedna písnička. Na nahrávce se tak objevují skladby inspirované slowcorem, lo-fi folkem nebo třeba weird popem.

V únoru 2023 vyšlo její o poznání temnější album Let Yours Be the Last Burning Heart na ostravském labelu Korobushka records. Na desce se produkčně a částečně i skladatelsky podílel Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City).

Na jaře 2024 vydala akustičtější čtyřpísňové EP s názvem “23”, které vyšlo taktéž pod hlavičkou Korobushka records.

Bandcamp

Facebook

Instagram/X: @billow_girl

Kolektiv TMEL

TMEL je mladá divadelní skupina, kterou baví loutkové divadlo. TMEL jako soubor, skupina, kolektiv, nebo cokoliv, co drží u sebe, vznikl v roce 2021 na DAMU, kde spojil studenty z katedry alternativního a loutkového divadla napříč všemi obory.

Na Jesnění si soubor připravil pohádku „Neboj, Houbo“, které je inspirováno mimo jiné buddhismem a zvukovou tvorbou, fungující jako živý element v průběhu inscenace. Představení je vhodné pro děti od 4 let a je v roce 2024 podpořeno Novou sítí z.s. v rámci programu Nová krev na scéně.

„Les se probouzí. Houby rostou. Ten, kdo žije v lese, vyráží sklízet. Jen jedna malá houba nemůže vyrůst. Nemůže, nebo nechce? Ptá se ten, kdo ji chce sklidit. Chce, nebo musí? Nakonec nikdo nechce podlehnout strachu, ale také nikdo nechce být sám. Ani houba v lese.“

Vlastní pohádku hraje: Antonie Rašilovová
Dramaturgie, hudba: Jan Froněk
Scénografie: Berta Doubková
Premiéra: 3. 9. 2022 Vyšehrátky Praha

Trailer

Adela Mede

Adela Mede je slovensko-maďarská hudebnice a zpěvačka, která ve své tvorbě spojuje prvky středoevropského folklóru, současné vokální techniky, minimalistické kompoziční struktury a experimentální elektroniku. Její intímní, silné písně zpívané v třech jazycích zkoumají realitu života rozprostírajícího se za hranicemi. Hlas je v jejím projevu ústředním prvkem; je dominantní, v centru dění, je výrazem univerzálního jazyka, kterým autorka opisuje realitu přesahující naše individuální zkušenosti.

Tvorbě Adely Mede věnovali pozornost časopisy The Wire, The Quietus, Bandcamp Daily nebo Full Moon magazín. V průběhu let 2022 a 2023
vystupovala po celé Evropě na turné po boku Claire Rousay, Dialect anebo Martyna Basta a sdílela pódium s Lucreciou Dalt, Grand River, Irenou & Vojtěchem Havlovými a dalšími. Studovala populární hudbu na Goldsmiths University a v současnosti žije v Bratislavě.

Web

Bandcamp

Záznam koncertu

Michal Čunderle

Michal Čunderle (*1971 v Prostějově) je teatrolog, nakladatel, pohádkář, vedoucí katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU, učitel výchovy k řeči, dialogického jednání, autorského čtení, interpretačního a diplomového semináře. Jako scenárista spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Na Jesnění se bude číst z jeho knihy „Jak byla vosa Marcelka ráda, že je“ – čtení pro nehodné děti, hodné rodiče a další dobrodruhy. Spolu s autorem budou číst Lucie Vacovská a Matěj Košárek.

„Marcelka je vosa, nemá křidélka a létá letadélkem. Jarun a Marun jsou komáři, křidélka mají a dělají do techniky. Jednoho dne to dají dohromady a spadnou do dobrodružství, při nichž se dech tají a bránice se třese.“

čti jeseníky

Svým originálním zpracováním spočívajícím v kolážích z historických fotografií vzbudila před pár lety pozornost originální encyklopedie Čti Jeseníky. Autoři nyní přichází s ilustrovaným průvodcem po Jeseníkách a Rychlebských horách, tentokrát zaměřeným na rodiče s dětmi. Kniha „Čti Jeseníky – Výlety za poznáním i přírodou pro rodiče a děti“ obsahuje tipy na dvě desítky výletů, které jsou vybrány s ohledem na ty nejmenší. Celý průvodce je také doplněn vtipnými malůvkami a ilustracemi Markéty Smekalové. Samotné popisy tras jsou ozvláštněny drobnými zajímavostmi a také příběhy nebo pověstmi z okolí.

V rámci sousedské slavnosti na zahradě v areálu Woox se v sobotu 7. 9. uskuteční výtvarná dílna a představení knihy pod vedením autora publikace Lukáše Abta. Zájemci si budou moci vyzkoušet techniku kolážové ilustrace a popovídat si s autorem o tom, jak vzniká knížka. Dílna je vhodná pro děti i dospělé.

Web

Zofia Bałdyga

Zofia Bałdyga (narozena 1987 ve Varšavě) je básnířka a překladatelka. Vydala čtyři básnické sbírky v polštině: Passe-partout (2006), Współgłoski (2010), Kto kupi tak małe kraje (2017) a Klimat kontynentalny (2021). V loňském roce jí v nakladatelství Fra vyšla první česky psaná sbírka Poslední cestopisy (nominace na Literu za poezii). Vystudovala Jižní a západní slavistiku na Varšavské univerzitě. Studuje sociální a pastorační práci na ETF UK. Překládá současnou českou a slovenskou poezii do polštiny (mj. Obcházení ostrova Milana Děžinského, Inventura Kamila Boušky, Z periférií Jany Bodnárové, antologie Sousedky – 10 českých básnířek a Sousedky – 10 slovenských básnířek.). V roce 2021 získala cenu časopisu Literatura na Świecie v kategorii pro začínající překladatele. Působí také jako interkulturní pracovnice. Žije v Praze.

BBZde

BBZde o sobě mluví jako o literárně-hudebním sdružení, které nikdy nemělo ambice být klasickou rockovou kapelou. Blízko mají k tuzemskému i světovému undergroundu 70. let a hrají jak své vlastní skladby, tak hudebně ztvárněné texty jim blízkých autorů, například Charlese Bukowského nebo Sylvie Plathové.

Sdružení je na scéně asi dvanáct let. Jeho doyenem je Radek Kiss, jediný ze zakládajících členů, který v 80. letech pořádal na Havířovsku undergroundové koncerty, a upadal tak často v nemilost režimu. Dalšími členy jsou básník Ota Ševčík, fanoušek knih Jáchyma Topola a hudby Pink Floyd či Psích vojáků. Trio doplňuje benjamínek Jáchym Kvapil, jehož oblíbenými hudebními styly jsou novější trendy jako ambient či trance.

Skupinu mohou fanoušci znát z alternativních festivalů Pojiwo nebo Okurky ve Staré Červené Vodě – akce, která je pro ni takříkajíc domácí. Nyní se BBZde těší na energii, kterou předají publiku na festivalu Jesnění.

Olga Wawracz

Narozena 2004 v Brně, kde žije a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity studuje sociální pedagogiku a poradenství. Věnuje se publicistice a občanskému a environmentálnímu aktivismu. Je laureátkou literární soutěže Ortenova Kutná Hora 2022.

V letošním roce vyšla v nakladatelství Větrné mlýny její prvotina Komunitní rozměr.

Roman Ženatý

Roman Ženatý (*1989 v Karviné, žijící v Brně) je multimediální umělec, výtvarník, civilním povoláním architekt, jehož volná tvorba zasahuje do oblastí malby, koláže, instalace a krátkého filmu.

V rámci festivalu Jesnění představí svou tvorbu čerpající ze snů a vzpomínek, v níž důležitou roli hraje náhoda, proces a práce s nalezenými předměty. Site specific instalace v Divadle Petra Bezruče zve návštěvníky do tajemného prostředí rozehrávajícího lidskou imaginaci skrze obrazy a diorámata plné snových výjevů a symbolů. Instalaci dotváří architektura místnosti, a kusy nábytku suplují divadelní scény, skrze které nahlížíme do útrob umělcovy mysli.

Výstavu bude doplňovat umělecký objekt v areálu Woox.

Youngdesign

Kreativita dřímá v každém z nás, stačí ji jen objevit. Fúze módy a designu od mladých nejen pro mladé, to je Youngdesign.

Youngdesign festival můžete v rámci Jesnění navštívit po celou sobotu 7. 9. Těšit se můžete na workshopy, performance, originální kousky na stáncích, výstavu uměleckých fotografií a obrazů, nebo na ukázku designové obuvi od studentů vysokých uměleckých škol. 

A nejen to! Unikátní modely mladých návrhářů si můžete na vlastní oči prohlédnout na podvečerní módní přehlídce. Po celou dobu akce nebude chybět ani DJ!

Pro přehled účastníků Youngdesign festivalu sledujte platformu positivJE, Facebook nebo Instagram.

Marek "iob xion" Wojoczek

Zvukový vypravěč Marek „iob xion“ Wojoczek je DJ hrající klubovou , experimentální i ambientní hudbu. Marek je zároveň iniciátorem a kurátorem nezávislého vydavatelství XION zaměřeného na širokou škálu elektronické i elektro-akustické hudby.

Markovy aktivity jsou široce rozmáchlé, věnuje se grafice a designu zvukových médií, malbě a výtvarné činnosti, hudební publicistice s přesahem do sociálních a společenských témat a v neposlední řadě organizuje série klubových i čistě poslechových koncertů a akcí.

Na Jesnění se „iob xion“ představí s hudebním setem, inspirovaným sci-fi soundtracky, experimentální a taneční hudbou. Set doprovodí vizuální projekce, jejíž obrazová složka čerpá z videoherní estetiky a posluchačům nabídne podněty k existenciálním a filosofickým myšlenkám.

Sufian Massalema

Narozen v roce 1999 v Jablonci nad Nisou, žije v Praze. Na Univerzitě Karlově studuje práva, současně navštěvuje obor blízkovýchodní studia na Filozofické fakultě UK. Věnuje se slam poetry, vystupoval například v Rumunsku či ve Vietnamu. Spolupořádá literární a kulturní akce.

V letošním roce mu v nakladatelství Větrné mlýny vyšla prvotina Možnosti přehlíženého.

Divadlo DIP

Divadlo DIP je nová divadelní platforma tvořící pro děti, dospívající a dospělé s dětskou duší. Vytváří inscenace pro veřejnost, ale i pro jesle, školky či školy. Mimo samotné inscenace naleznete v jejich nabídce také nejrůznější divadelní programy, dílny a workshopy, které mají vzdělávací charakter. I tak jsou ale opředeny příběhy a zprostředkovávají účastníkům divadelní zážitek. Zážitky a příběhy předávají svým divákům i skrze venkovní procházky či inscenace typu site specific.

Snaží se na divadlo nahlížet nevšedně a objevovat jeho nové neotřelé formy. Hledají možnosti, jak rušit pomyslnou čtvrtou stěnu mezi hercem a divákem. Snaží se diváky pohltit, vytvořit v nich pocit, že jsou součástí jejich příběhů. Snaží se je maximálně vtáhnout do představení a do myšlenek, které nabízí.

Na Jesnění se divadlo DIP představí prostřednictvím interaktivního storytellingového představení „Stromocity“.

Web

Otisk stromu

Děti si najdou list, položí ho pod papír žilkami nahoru a přejíždí po papíře voskovkou či křídou. Touto technikou mohou děti vyzkoušet i jiné přírodniny – květiny, klacíky, šišky a mnoho dalšího, co je v parku zaujme. Hodně oblíbená je i frotáž pařezu a kůry.

tomas worick

Tomasův projekt „Melodie světla“ jsou zhudebněné obrazy v podobě fotografií a zároveň momenty nebo myšlenky přítomného okamžiku zachycené v textech, básních a melodiích.

Melodie světla propojuje různé světy do jednoho celku a koncerty jsou zároveň audiovizuální vernisáží. Zvuk, který je v nekonečných unášejících smyčkách minimalistický, ale zároveň víc vtahující svou hypnotickou atmosférou, která je zároveň osobní meditací autora.

Instagram

Ivan Fíla

Narodil se v Praze na štědrý den 1956. V roce 1977 emigroval do Německa, kde na Filmové fakultě v Kolíně nad Rýnem vystudoval režii a scenáristiku. Fíla začal natáčet dokumentární a krátké filmy a pracoval také jako fotograf v Hongkongu a New Yorku. V roce 1996 debutoval hraným filmem Lea, který měl premiéru na Benátském filmovém festivalu, kde vyhrál cenu OCIC. Mimo dalších mezinárodních filmových ocenění získal také dva České lvy.

V roce 2018 vydal román Muž, který stál v cestě inspirovaný životními osudy komunistického politika Františka Kriegla. V roce 2019 vychází autorova kniha Rytec kamejí, v roce 2020 Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem a rok později Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti.

Na Jesnění bude Ivan Fíla číst z připravovaného románu Tisíc očí, inspirovaného skutečnými událostmi. Napínavá rodinná sága mapuje období od druhé světové války po současnost. Hlavní hrdinka, oběť zrůdného nacistického programu Lebensborn, hledá čtyřicet let svou biologickou matku a také samu sebe. Toto existenciální drama s prvky mystického thrilleru z temného moravskoslezského severu, Berlína, Frankfurtu a Porúří se svým originálním vypravěčským stylem vymyká jakékoli jednoznačnosti a žánrovému klišé.

dominik Bárt

Narozen 1998 v Ostravě, žije v Brně. Zde na FF MU absolvoval český jazyk a literaturu, pokračuje v intermediálních a kulturálních studiích. 

V nakladatelství Větrné mlýny vede edici Mlat, která se zaměřuje na prvotiny mladého básnictva. S Filipem Klegou pořádá autorská čtení “Omlatina”. S Elenou Pecenovou spojuje hudbu, poezii a vizuál v projektu Diskotéka Avantgard. 

Debutoval básnickou knihou Spodoby (Větrné mlýny, 2021; 2. vydání 2023). Publikoval v mezinárodní antologii Lines from Visegrad či queer antologii Toto je môj coming out (Adolescent). Jeho básně byly přeloženy do polštiny a čínštiny. Překládá mladou polskou poezii. Je členem uskupení Vítrholc.

Instagram

Bohumila Tinzová

Mgr. Bohumila Tinzová, archivářka, historička (narozena 1959). Studovala historii na FF UP v Olomouci, do roku 1996 pracovala v Okresním archivu Šumperk, poté až do února 2023 jako vedoucí Okresního archivu Jeseník. Autorka řady publikací a odborných studií a článků z regionální historie. Věnovala se (a dosud věnuje) zejména osobnostem regionu, církevní historii Jesenicka, památkám, pomníkům první světové války, lidové kultuře a kuchyni do roku 1945.   

Bohumila Tinzová pro Jesnění připravila komentovanou vycházku o historii kláštera Voršilek v Jeseníku a jeho systému škol pro dívky. Dějiny kláštera se začaly psát v roce 1881, kdy do Frývaldova (Freiwaldau, česky Jeseník) přišly první sestry kongregace sv. Voršily. Během let, tj. do roku 1927, zde kromě vlastního kláštera a prominentního penzionátu pro dívky z lepších rodin vybudovaly propracovanou soustavu škol od mateřské po školu živnostenskou.

Viktoryia Bakhankova

Viktoryia je malířka, designérka a lektorka.

Maluje a šije od malička. Malbou světlem se zabývá od roku 2014. Dříve v show baletu, momentálně samostatně. Malovala příběhy a básničky pro děti, pracovala v divadle a na výstavách. Taktéž se podílela na reklamních projektech pro velké společnosti (Bělorusko, Litva, Německo, Česko a SAE).

Pro návštěvníky Jesnění Viktoryia připravila příběh o textilní továrně Regenhart und Raymann a o vzdělávání dívek v bývalém klášteře Svaté Voršily – což jsou dvě místa, kde se koná program letošního Jesnění.

Instagram