Účinkující

Připravujeme pro Vás další ročník festivalu! Zatím se můžete podívat, jak to vypadalo v předchozích letech.

Hello Marcel

Dva kamarádi Adam Sodomka a Michael Macek alias Šmáca, kteří chodili na stejné gymnázium, jeden z nich saxofonista a kreslíř, druhý čerstvě probuzený básník, objevili v roce 2017 diskofilní a poetickou synergii, kterou nazvali Hello Marcel. O rok později vydali svoje první album a začali živě vystupovat. S písní Bůček se přihlásili do hitparády neobjevených Startér na Radiu Wave, kde si od moderátorů vysloužili přezdívku „J.A.R. po lobotomii“ a ještě netušili, co tím způsobí na české klubové a festivalové scéně. Přesto si navzájem slíbili, že do toho dají všechno a upřednostní kapelu před čímkoliv jiným.

Jejich texty jsou suché, ale hluboké, hudba trhavá, ale jemná a celek je prošpikován elektronicky přesným rytmem. Nyní mají přes 135 koncertů pro veřejnost, 30 vydaných písní, 7 videoklipů a neutuchající chuť uvařit další párty. Mají shodný cíl a to vidět lidi tančit, smát se a společně si zazpívat.

Facebook

Web

YouTube

Holektiv

Holektiv, fungující od roku 2016 ve složení Karolína Křížková, Eva Stará, Andrea Vykysalá, propojuje ve svých projektech žánry současného tance, divadla a nového cirkusu. Na Jesnění vystoupí s představením Letkyně.

Letkyně jsou poetickou sondou světa letectví, kde výšiny, lety a pády působí také jako analogie světa novocirkusového umělce.

Pojďte si s námi plnit sny o létání a zkusit, jaké je to ztratit hlavu v oblacích! Tři odhodlané letkyně sestrojí své letadlo a vy jistě uvěříte, že vzlétne! Letkyně jsou pouliční představení, ve kterém zažijete atmosféru prvních aeroplánů.

http://holektiv.cz

Coals

Coals je mladé duo, které tvoří Kacha a Lucassi. Kapela rychle získala uznání mezi posluchači díky jejich domácím nahrávkám, které zveřejnili na YouTube před několika lety. Coals vystupovali na mnoha mezinárodních festivalech, včetně Positivus, Pohoda, Tune In Tel Aviv, Primavera Sound a Island Airwaves. V Reykjavíku také natočili video session pro legendární rádio KEXP v Kex Hostelu. Kapela také hrála na významných polských festivalech jako Open’er, OFF a Fest.

Hudba Coals je často charakterizována řadou žánrů a podžánrů (dream
pop, art pop, trap, chillwave, ambient pop, cloud rap, R&B, nebo glitch..), ale
kapela nechce být limitována kategoriemi. Místo toho se snaží vytvářet hudbu, která je eklektická. 

Kapela je známá svými originálními, eklektickými koncerty, které mísí tanec a
klid. Coals dbají na vizuální stránku svých show, která zahrnuje scénický design, osvětlení a kostýmy.

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6epDO0nPVXpbXBUt4Otiik
Youtube: https://www.youtube.com/@CoalsMusic
Instagram: https://www.instagram.com/coalsmusic/
Facebook: https://www.facebook.com/CoalsMusic
Kacha TikTok: https://www.tiktok.com/@discopololajf

VerRich

Veronika Kyrianová a Richard Němec působí společně již od roku 2015 jako umělecké duo VerRich a nezávislá produkční jednotka a spolek GOGLMOGL produktion. Jejich cílem je pořádání uměleckých, kulturních a vzdělávacích projektů a aktivit především na území severních Čech a v česko-německo-polském příhraničí. Spolek má své sídlo v historickém, památkově chráněném objektu Bohatické Rychty v obci Bohatice u České Lípy.

V uplynulých letech VerRich a GOGLMOGL produktion společně mj. uskutečnili česko-německou dokumentární performanci Zóna kontaktu (Veřejný sál Hraničář, Ústí n. L. a JohannStadthalle, Drážďany, premiéra 2021), česko-německou audiovizuální performanci FUGA 89 (Veřejný sál Hraničář, Ústí n. L., 2019), performativní výstavy NAŠE POŽADAVKY JSOU (Kampus Hybernská, Praha, 2019) a SOVĚTSKÁ OKUPACE od počátku do konce (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a Muzeum E. Helda v Zákupech, 2018), autorský projekt Proč posedl AMOK pana R.? (MeetFactory, Praha, 2017) a konferenci na téma romantické lásky LÁSKA ® (festival Venušiny dny ve Venuši ve Švehlovce, Praha, 2017).

Umělecké duo VerRich na Jesnění uvede právě svoji originální česko-německou dokumentární performance FUGA/FUGE 89 RESURRECTION, která tematizuje posledních 40+ let v severočeském a saském pohraničí.

VerRich v dialogu s legendárním švýcarským hudebníkem a zvukovým aktivistou davem phillipsem vytvářejí fugu zkušeností, v níž se hlasy z doby minulé a dnešní, lidské, zvířecí i krajinné, jdoucí spolu i proti sobě, propojují s obrazy, vůněmi a pachy do smyslového zážitku plného napětí. Za mohutné podpory Karla Gotta bratrům Janům a dalším známým i neznámým lidským pochodním. Přijďte si připomenout dobu před pár desítkami let a setkat se tam, kde jsme dnes! Představení je dvojjazyčné (české a německé).

goglmogl.cz

P/\ST

Alternativní / experimentální rap s nášlapem do tvrdý elektroniky. Pokus o přesah. Divadlo. Show. Pohyb. Hype. Dvě entity, jedna energie. Když to neni nahlas, tak to neni dobrý. Zahřátí prokřehlejch rukou o hořící kapitol. Žádná crew, ale dvouhlavej palcát.

Facebook

YouTube

Neviditelné děti

Soubor Neviditelné děti z katedry nonverbálního divadla HAMU na Jesnění uvede svou pohybovou přednášku Uvnitř. Vezměte si Vaše 1400 gramů těžké centrum a vyražte s námi do hlubin neuronů, kterých je přibližně tolik, co hvězd v naší galaxii. Lidský mozek je jako fascinující počítač, nejchytřejší a nejdokonalejší zařízení, ale uživatel je zpravidla debil. 

Máte mozek? Můžeme ho vidět?

Co se v něm děje? Potřebuje mozek tělo? 

Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, vydejte se s Neviditelnými dětmi do hlubin mozkových zákoutí.

„Uvnitř máš mozek, ale to že máš mozek, víš jen proto, že máš uvnitř mozek.“ I. M. Martins, M. M. Pedrosa, z knihy Uvnitř

Hra, koncept a tvorba: Kristýna Koudelová, Lukáš Klíma, Olesya Sydorenko, Jana Štofaníková, Eliška Švecová, Kateřina Vernerová.

Režie / pedagogické vedení: Roman Horák

Hudba: Tomáš Reindl

Produkce: Petra Vodičková

Kvietah

Kvietah je pražská zpěvačka a skladatelka. Ve své tvorbě pohybující se na žánrovém pomezí rocku, popu a folku popisuje nevšední události a pocity pomocí všedních obrazů. Své debutové album s názvem „Hejno černejch koček“ vydala v roce 2022 pod labelem Divnosti. Během minulého roku koncertovala s kapelou, která nyní prošla obměnou. V nově se utvářející sestavě pracuje na další desce.

Kvietah si můžete poslechnout SpotifyBandcampu a jiných streamovacích platformách.

Pavel Karous

Pavel Karous (*1979) je sochař, pedagog a publicista v oblasti výtvarného umění ve veřejném prostoru. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a na UMPRUM poté působil jako odborný asistent. Ve své sochařské tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností, abstrakcí a realismem. Vytváří realizace do architektury, architekturu výstav a scénografické objekty. Věnuje se oficiálním, neoficiálním i nelegálním uměleckým intervencím do městského veřejného prostoru se sociálně a politicky angažovaným obsahem. V této disciplíně se stal etablovaným tvůrcem.

Se svým dlouhodobým projektem Vetřelci a volavky dokumentuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z období reálného socialismu. Za svoji knihu Vetřelci a volavky, která vznikla v rámci projektu, získal v České republice ocenění “Nejkrásnější kniha roku 2013” v kategorii odborná literatura a v roce 2015 byl oceněn čestným uznáním v prestižní mezinárodní soutěži “Best Book Design From All Over The World – Stiftung Buchkunst”. V roce 2019 vyšla jeho druhá publikace „Hotel Praha“ o zaniklé unikátní stavbě, která sloužila v 80. letech Komunistické straně Československa a stala se obětí privatizace nejbohatším oligarchou v republice.

V roce 2017 vystavoval na bienále umění „Brno Art Open“ se svou realizací do veřejného prostoru „Zářič“. V létě roku 2021 realizoval pomník antifašistické, komunistické odbojářky Marie Kudeříkové v Brně na tř. Kpt. Jaroše, který se stal místem setkávání a demonstrací progresivní levice. V roce 2022 vystavoval se svými kresbami a videi na společné anarchistické výstavě Black a Red v galerie AQB Mines v Budapešti a v galerii Syndicat Potentiel ve Štrasburku. 

Od roku 2018 také připravuje a moderuje na televizi Stream pořad Vetřelci a plameňáci, který je zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění ve veřejném prostoru. V roce 2022 vytvořil s Vladimírem Turnerem pořad Antifascist Art o angažovaném umění pro mediální platformu Alarm a od téhož roku připravuje a moderuje pořad Volavky a predátoři pro Českou televizi, který rovněž zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění v městské krajině. Od roku 2015 působí jako vedoucí Ateliéru sochy na Škole současného umění – Scholastika.

Pavel Karous na Jesnění povede přednášku a komentovanou vycházku Jeseníkem.

Martina Trchová

Martina Trchová (nar. 1983) vystudovala učitelství výtvarné výchovy, a kromě výuky a výtvarných workshopů se už od studií věnuje volné tvorbě. Objevila kouzlo dětské ilustrace – výtvarnou podobu vtiskla např. knize Markéty Pilátové Bába Bedla (2021), jež byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2021/2022. Věnuje se také hudbě (jazz, šanson, folk, blues), skládá písňové texty a zpívá. Vydala již tři alba a za poslední (Holobyt, 2016) získala cenu Anděl. Její tvorba směle překračuje hranice žánrů, od folku, přes blues, indie-pop, jazz. Ve zpěvu se pohybuje mezi křehkostí a razantností s až hiphopovou kadencí a v textech umí být drsně sebezpytující, ale i hravá a úsměvná.

Na Jesnění Martina Trchová představí svou knihu Babi a odehraje koncert v Čajbaru Pangea.

Oficiální videoklip

Hudební stránky

Výtvarné stránky

Apolena Vybíralová

Apolena Vybíralová (*2001) ve své tvorbě kombinuje svět snový a bdělý, které jsou od sebe odděleny velice tenkou, někdy záměrně nerozeznatelnou hranicí. Po překročení Brněnského mostu v Jihlavě, kde se narodila, se v Brně věnuje bohemistice a hispanistice a tiskne své nitro na papír jako polibek do kapesníku. V dubnu 2023 získala za své texty cenu Vladimíra Vokolka v kategorii 19–24 let. Nekonečné snídání, fragmentace každého dne a konzervace momentů, které se po vytržení z původních kontextů snoubí v tanci alternativních realit zakonzervovaných mimo čas.

Svou básnickou tvorbu představí Apolena Vybíralová návštěvníkům Jesnění ve čtvrtek 7. září.

Anki

Česko-vietnamský cloud rapper Anki debutoval v roce 2020 albem Saigon Stories. V roce 2022 následovala deska No More Drama, která získala mimo jiné nominaci na cenu Vinyla v kategorii album roku. Na No More Drama, které je na rozdíl od debutového alba převážně v češtině, Anki hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz. 

Nejnovějším projektem Ankiho je EU Passpost Karaoke EP, které je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem, který představuje možnost volného pohybu a možnost v konečném důsledku jednoduše snít.

Facebook

Instagram

Hana Slívová

Hana Slívová se narodila v roce 1980 v Praze. Na Fakultě sociálních věd vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Během studia začala pracovat v přílohách Lidových novin, kde nakonec strávila pět let. Následovala roční zastávka v MF Dnes. Sedm let pak vedla hudební web mediální skupiny Lagardére Active ČR.

Byla členkou redakce českého Newsweeku, kde se starala o kulturní rubriku, poté rok editovala kulturu na Aktuálně.cz. Nyní v České rozhlasu – na stanici Vltava pracuje jako editorka a moderátorka pořadu Vizitka.

Na Jesnění bude Hana číst ze své sbírky Je ráno, dělám si čaj, kterou lze zařadit do proudu poezie všedního dne. Ostatně autorka se netají tím, že její básně jsou vlastně zápisky, které pořizuje při sledování světa pod balkónem, v prostoru kuchyně nebo kanceláře, všude tam, kde dochází ke každodenním drobným lidským činnostem, při nichž se mohou zachytit momenty a věci, jež sice nejsou důležité, přesto však nenápadně přispívají ke koloritu drobných životních epizod a situací. K předmětům, které tyto děje ovlivňují, tak patří zdánlivě bezvýznamná rychlovarná konvice, bez níž si však existenci dnešního současníka lze jen těžko představit. Nikoli náhodou proto triumfuje i na obálce tohoto autorčina sympatického opusu.

Musaši Entertainment Company

Musaši Entertainment Company je zábavní společnost zabývající se autorským divadlem, výtvarnými instalacemi, workshopy a nejen tím. Ustavujícím aktem se stalo uvedení psychedelické loutkové inscenace Entomologious (2020), poté následovaly výpady do výtvarné sféry a celovečerní butó-klaunerie Teď když mám dům spálený na popel, vidím lépe na měsíc (2021).

Na Jesnění soubor představí svůj nový projekt, loutkové inscenace Miniatury.

Facebook

Instagram

Marcela Vaňková

Jsem střelkyně za polovinou svého bytí.

Miluji život…vesmír… Zemi…. 

miluji, když se nebe mračí….i když Slunce svítí.

Tvořím…. žiju…..v pozitivní energii

Nevadí, když hromy bijí.

Na kole lítám do kopce i z kopce

Znavené tělo pak ponořím v potoce či řece.

Narozena na Vizovické vrchovině, ovšem převážnou část života žije v srdci Rychlebských a Jesenických hor, kde cítí, že je doma. Pracuje jako terénní pečovatelka a pořádá cyklus setkání s názvem “K smrti dobrý kafe,” kde se otevřeně hovoří o konci lidského života. V době, kdy se začaly osamostatňovat její děti, začala věnovat více času sama sobě a dovolila si psát básně, do kterých vkládá své pocity z různých situací. V roce 2019 se narodila její básnická prvotina Motýlích křídel prach.

Autorské čtení Marcely Vaňkové proběhne v pátek 8. září odpoledne pod budovou IPOS.

Martin Evžen Kyšperský

Martin Evžen Kyšperský (*1980) je brněnský zpěvák a leader kapely Květy (kromě toho hrál i ve skupinách Čvachtavý Lachtan, Furre, Mucha, nebo spolupracoval s Lenkou Dusilovou). Vydal nespočet alb, několik knih (Za Aničkou kolem světa, Marťanské lodě, Ztracení kamarádi), čtyřikrát získal cenu Anděl. Od roku 2010 působí jako moderátor pořadu “Jak se vám líbí” na Radiu Proglas a od roku 2015 se rovněž prosazuje také jako televizní a filmový herec. Podílí se na organizování kulturního života. 

Martin Evžen Kyšperský na Jesnění zahraje sólový koncert během zahájení festivalu ve čtvrtek 7. září v Čajbaru Pangea.

Martin Šenkypl

Básník a výtvarník. Narozen v roce 1984 v Opavě. Absolvoval fakultu Metalurgie a materiálové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Po studiích byl zaměstnán v hutním provoze jako technolog. První básně a povídky začal publikovat již v začátcích vysokoškolského studia – v ostravské revue Protimluv. Webový magazín Čmelák a svět publikoval jeho básně i koláže, nebo například i brněnský Host v rubrice Hostinec pro mladé talenty. Posléze byl zastoupen v opavském periodiku Nové břehy pod redakčním dohledem Davida Bátora, v Textech Pavla Kotrly, H_lauzích, Artiklu, A2 a v literárním leporelu Bagr a dalších.

Knižně je zastoupen výběrem ze své tvorby v knize Řezbáři stínů: almanach české poezie (Vladimír Stibor, 2016). Ve vlastním nákladu vydal sbírku Neděle a jiné myšlenky (2014). Básnický knižní debut Černý vesmírný popel (2019) mu vyšel u domovského nakladatelství Protimluv.

Dlouhodobě se věnuje existenciálním tématům: lidské konečnosti, úzkostem a obnažování lidské podstaty.

Mimo básnickou a prozaickou tvorbu se také věnuje surrealistickým automatických textům a vizuální poezii. Vytváří koláže za použití svých textů, fotografií a nalezených grafických podkladů. Měl již několik výstav.

https://art.ceskatelevize.cz/360/jedna-basen-autori-ctou-martin-senkypl

Chvilka volna

Skupina Chvilka volna z Jeseníku interpretuje skladby z oblasti jazzu, blues a latinské Ameriky, které u nás proslavila v 80. letech jedinečná Eva Olmerová.

Obsazení:

Michaela Vašíčková – zpěv

Jindřiška Báťková – kontrabas

Jiří Dvořák – kytara

Lída Hrušková – housle

Kapela zahraje na Pouliční slavnosti v sobotu 9. 9. 2023 v 16:00 na Náměstí Hrdinů.

Improshow Odemknuto

Zažijte neopakovatelnou improshow ODEMKNUTO, během které se vás bude snažit rozesmát skupina mladých improvizátorů z Jesenicka. Přijďte se uvolnit a především pobavit!  

Improvizační skupina ODEMKNUTO vznikla v roce 2021 a tvoří ji mladí divadelní nadšenci. Skupina pod vedením divadelní lektorky ctí pravidla improvizace a má za sebou již několik improshow konaných v Tančírně v Račím údolí a v javornickém a jesenickém divadle. Cílem improvizační skupiny ODEMKNUTO je nejen odemknout bránu mezi jevištěm a hledištěm, ale především odemknout bránu k smíchu!

Obsazení souboru: David Zbořil, Lenka Nemeškalová, Ondřej Stránský, Zuzana Matušková, Martin Nemeškal a Klára Ketnerová

Délka představení: cca 50 min

Jana Hradilová

Janele z Liků (vl. jménem Jana Hradilová) rozhodně není v literárním provozu žádným nováčkem, vydala dvě sbírky poezie Ze starých mýdel (H_aluze, 2011) a Hryzla (Odeon, 2020), získala nejedno literární ocenění a pravidelně vydává své básně časopisecky i ve všemožných almanaších. Její básně mají i zhudebněnou podobu (2CD Z nor úhoru, Guerilla Records). 

Jesnění bude pro ni návratem do Jeseníků, kam jezdívala s rodiči pravidelně na rodinnou rekreaci a kde se zvládla i v nestřežené chvíli významně zhmoždit na houpačce v Losinách. Jestli to na ní nechalo následky, můžete posoudit sami. 

Facebook

Iob Aka Eib

Iob je zvukový vypravěč a DJ hrající „brain-dance“ klubovou hudbu, stejně jako experimentální a ambient, zároveň iniciátor a kurátor zvukově eklektického, nezávislého vydavatelství XION, podporující queer-periferie.

Věnuje se grafice a designu zvukových médií, malbě a výtvarné činnosti, hudební publicistice s přesahem do sociálních a společenských témat, organizuje série koncertů a akcí – nyní např. Ambisen v kulturním komunitním prostoru Punctum atd…

Na Jesnění Iob zahraje svůj set na závěr sobotního večera.

Eklektický mix pouze z vydavatelství XION: https://soundcloud.com/ioboi/clck-podcast-iob-xion

Elzina Pampelišková

Eliška Fojtová alias Elzina Pampelišková vystudovala sociální a speciální pedagogiku. Zabývá se kromě literatury ochotnickým divadlem, herectvím a množstvím dalších zájmů, od hudby přes sociální a ekologickou tématiku po šití, korektury atd. Má sedm dětí. Bydlí v Osoblaze, kde roku 2021 založila nakladatelství Pampeliškov, ve kterém vydává nejen svoje knihy.

V nakladatelství Albatros jí vyšla knížka pro děti Tajemství staré pumpy a v rámci nakladatelství Pampeliškov vydala dvě sbírky poezie a další tituly pro děti i dospělé.

Na Jesnění přečte ze sbírek Až na dřeň (2021) a Přeludium&Profily (2021) a přidá i něco nového, ještě nevydaného…