Program festivalu

Jesnění je sousedsko-kulturní festival který přináší současné vynikající umělce a rozmanitý program do centra Jesenických hor. Součástí jsou koncerty, divadlo, site-specific street performance, swingová tančírna, autorská čtení, komentované vycházky, food festival, workshopy pro dospělé i děti, promítání animovaného filmu a další. Našim cílem je inspirovat a propojovat - návštěvníky mezi sebou, místní umělce se současnou uměleckou scénou, kulturu s veřejným prostorem. 8. - 11. září 2022 se koná 2. ročník festivalu. LETOS TO BUDE VÝJIMEČNÝ ROČNÍK! Spojili jsme totiž síly s česko-německým festivalem V centru/Im Zentrum a přineseme společně do Jeseníku mnohem bohatší program! Nenechte si ujít jedinečný festivalový supervíkend plný kulturních zážitků. Zažijte V CENTRU JESNĚNÍ!

Koho a co uvidíte?

Účinkující na festivalu Jesnění 2022

Program

Čtvrtek 8.9.

19:00

Mária Ferenčuhová, Kamil Bouška -
autorská čtení
Jan Audrlický - koncert

Předzahájení festivalu V centru Jesnění

15:30

tYhle: Les Fantômes

Pohybová klauniáda a site-specific performance

16:30

GÆG: Sisy

Slavnostní zahájení festivalu, představení umělecké instalace

19:00

GÆG: Passage 2011
Adéla Babanová: Návrat do Adriaportu
Herbert Nauderer: Filmové sekvence z filmu Dům vynálezce, Cizí hmyz, Maussmannsland
M+M: Mad Mieter (Šílený nájemník)

Projekce filmů

20:15

Zapomělsem (20:15)
Katarína Máliková (21:30)
Mutanti hledaj východisko (22:45)

Koncerty

10:30

Jiří Glabazňa: Po současnosti a historii lázní na Gräfenberku

Komentovaná vycházka po Priessnitzových léčebných lázních s návštěvou vyhlídkové věžičky sanatoria Priessnitz

11:00

Petr Nikl: Hmyzí zpěvy

Komentovaná prohlídka výstavy

12:00

Zažij Jeseník jinak!

Pouliční slavnost: Restaurant Day, výstava Smile :), šachový turnaj, soutěže, aktivity pro děti, a mnoho dalšího

13:00

Projekce nezávislých animovaných filmů
Zahájení s hosty z Anipromítačka, z.s.

14:00

Markéta Pilátová: Bába Bedla
Čtení pro děti, workshop origami

15:00

Damúza: Uši pro princeznu
Loutkové divadlo

15:30

Smile: Komentovaná prohlídka výstavy

16:30

Jodelix
Koncert

17:30

Ceren Oran & MOVE Ostrava:
The Urge
Taneční performance

18:00

Swing Hills
Předtančení a lekce swingu

14:00

Frank Sauer:
V nitru Pradědovy hory

Performance

14:30

Michal Mihalčík: 2022

Komentovaná prohlídka výstavy

15:00

Kalle Laar: Future On The Run: Jan Masaryk Revisited
Martin Ryšavý: Vrač
Markéta Pilátová: Senzibil

Přednáška a autorská čtení

20:00

Das Thema/To téma: Erika Mann

Divadlo/kabaret

22:00

Petr Nikl, Ondřej Smeykal: Líheň

Audiovizuální performance

23:00

François Svalis

Koncert

Neděle 11. 9.

10:00

Anna Beata Háblová:
Nemísta měst
Jaemin Lee:
Hey Birds, Hey Birds

Komentovaná vycházka, umělecká instalace

Anna Beata Háblová

Básnířka, slamerka, spisovatelka, architektka, urbanistka.

Publikovala básnické sbírky Kry (Mox Nox, 2013), Rýhy (Arbor Vitae, 2015), Nevypínejte (Dauphin, 2018) a O mé závislosti nikomu neříkej (Dauphin, 2020). Příležitostně moderuje večery s tématy poezie, umění a architektury.

Za architektonické návrhy i teoretické práce získala ceny Young Architect Award 2010 nebo Young Planning Professionals Award 2012.

V roce 2017 jí vyšla populárně naučná kniha Města zdí o historii, interpretaci a východiscích obchodních center ve vztahu ke městu. Od roku 2018 přispívá o architektuře do Ranních úvah na rozhlasové stanici ČRo Vltava.

Její poslední knihou na pomezí žánrů jsou Nemísta měst (Host, 2019) o opomíjených, pomíjivých a míjených místech. Básně i úryvky z knihy Nemísta měst byly přeloženy do několika evropských jazyků.

Vystavovala v galerii Artwall (Nevýslovný, 2021), v kostele Pražského Jezulátka (Haiku proti beznaději, 2021), v galerii DOX (Tolik jiné přítomnosti, 2022) a v knihovně Krnov (Knihaiku, 2022).

Komentovaná procházka s Annou Beatou Háblovou proběhne v neděli dopoledne.

François Svalis / CZ /

François Svalis je český producent, který vzbudil zájem přesahující české hranice díky své melancholické elektronice publikované na Soundcloudu.

Spolu s generací podobně smýšlejících umělců v Evropě se snaží posunout hranice elektronické hudby směrem k live performaci stojící na rychlosti a obratnosti vlastní flow.

Jeho hudba surfuje na melodiích s opakujícím se tónem, od chaosu k harmonii, aby znovu vytvořila magickou přítomnost a přechod do věčné tantrické unie.

Spolupracuje s labely jako jsou berlinští Amselcom, Keller, Circle of Us nebo totrontský Dream club, švedský Thathard Magazine, či ruský Space Shore.

Jeho song Poetry otevíral festival Burning Man v roce 2018 v setu Eliase Dorého a on osobně měl tu čest zahrát si po boku umělců jako Jon Hopkins, Vök, Goldfrapp, HVOB, Max Cooper a další.

Linky:
https://soundcloud.com/0svalis0
https://www.facebook.com/francoissvalis
https://www.instagram.com/__._._._.______._._._._._._._/

Francois Svalis vystoupí v sobotu ve 23:00 v klášterní kapli Panny Marie.

Jodelix

Jodelix je vůbec první pražská jódlovací kapela. Vášnivě hrají švýcarské, německé, české a vlastní “lidové” písně s pikantním humorem a zvučným šarmem.

Hravě prozkoumávají fenomén jódlování, tóny a zvuky hor, luk nebo taky měst a ulic! Písně Jodelix jsou plné humoru, lásky a kravské romantiky, ale zároveň jsou i drzé a smyslné. Chtějí přenést vášeň pro jódlování i v českých horách a tak zapojují publikum do jódlování.

JODELIX založili zpěváci a herci 1. německo-českého kabaretu Das Thema.

Odkazy:

https://www.dasthema.cz

https://www.facebook.com/Jodelix

Kamil Bouška

Kamil Bouška (1979) je členem básnické skupiny Fantasía. 

Jeho samostatným debutem je sbírka Oheň po slavnosti (Fra, 2011), za kterou byl nominován na cenu Magnesia Litera v kategoriích poezie a objev roku. V roce 2015 vydal svou druhou knihu básní Hemisféry (Fra, 2015). Třetí básnická sbírka Inventura (Fra, 2018) byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. V překladu Zofie Bałdygy vyšla v roce 2021 v Polsku (Inwentura, Wydawnictwo j, 2021).

Básně a jiné texty publikoval v mnoha domácích i zahraničních periodikách a antologiích.

Katarína Máliková

Katarína Máliková patří mezi jeden z nejvýraznějších talentů na slovenské hudební scéně. Její debutové album Pustvopol, na němž unikátně míchala folklor s jazzem a elektronikou si získal před šesti lety uznání kritiků, nominace a ocenění na Slovensku (tři kategorie Radio Head Award), i v zahraničí, kde se dostala mezi 30 nejúspěšnějších nahrávek v hitparádě World Music Charts Europe.

Její hudba vychází z neoklasicismu, synth-popu s prvky experimentu, glamrocku, retra 70tých a 80tých let, založené na slovenské lidové a popové tradici s klasickým skladatelským a interpretačním řemeslem.

Jejím v pořadí druhé album Postalgia je inspirováno skandinávským synth-popem. Objevuje v něm temné zákoutí ženské duše, efemérnost romantických vztahů, minulost a nuance dětských vzpomínek, které nás celý život provázejí a ovlivňují.

Mutanti hledaj východisko

Pod názvem Mutanti hledaj východisko vystupují dva spolužáci z pražské DAMU, rapper a textař Jan Vejražka a Jiří Konvalinka, který má na starost instrumentální složku (známý je též jako hráč na elektrifikované housle v pozoruhodné formaci Vložte kočku).

V roce 2020 vydali třetí album s názvem Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele. Originální vtip, nadhled a ironie, které v textech mixují s vážnými i emotivními tématy, jako je láska, vztahy mezi lidmi, osobité a zvláštní figury mezi námi, ale třeba i nedobrá situace těch, kdo ze své země utekli před válkou.

Druhým stavebním prvkem zvuku je pak eklektičnost, s jakou Mutanti v hudební složce míchají různé styly elektroniky, aby ve finále vytvořili vlastní barevné a osobité kolážovité tracky.

Taneční beaty, tvrdá elektronika, melodický pop, vyhajpovaná místa i pasáže, kde hudební složka nedirektivně doplňuje atmosféru slov.

Kapela vystoupí v pátek večer na Letním divadle.

Mária Ferenčuhová

Mária Ferenčuhová je básnířka, překladatelka a filmová teoretička.
Překládá z francouzštiny poezii, prózu i odbornou literaturu a je redaktorkou filmového měsíčníku Film.sk.

Vydala pět básnických sbírek: Skryté titulky (2003), Princip nejistoty (2008), Ohrožený druh (2012), Imunita (2016) a Černozem (2020).

V pořadí čtvrtá, Imunita, získala několik ocenění a byla přeložena do francouzštiny, ukrajinštiny, slovinštiny i srbštiny. Knižní výběry z poezie Marie Ferenčuhové vyšly ve Velké Británii, v Makedonii a v Řecku.

Autorské čtení se uskuteční ve čtvrtek večer v čajovně.

Damúza | Uši pro princeznu

Uši pro princeznu je loutkové divadelní představení pro děti a rodiče.

Už se vám někdy stalo, že lidé kolem vás nedocenili vaše hudební nadání?
Ludvík je kluk, kterému se líbí jedna princezna. Docela nadaná princezna.
Sám je z hudební rodiny, ale staví se k tomu po svém, a tak mu okolí moc
nevěří, ale copak existuje jen jeden správný přístup k hudbě a jen jedna cesta
k srdci princezny..?

Studio DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999, kdy ho založili tehdejší studenti Katedry produkce DAMU za účelem propagace studentské tvorby.

V současné době se pod značkou DAMÚZA skrývá produkční a producentská jednotka podporující neotřelé divadelníky a ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. V tvorbě se zaměřují na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé. 

Vystoupí v sobotu odpoledne na pouliční slavnosti na náměstí Svobody.

tYhle | Les Fantômes

Les Fantômes je pohybová klauniáda pro všechny věkové skupiny, vyznačuje se spontánní interakcí s diváky, improvizací a touhou hrát si.

Fantomové, přeludy, strašidla, přízraky. Vyplňují prostor svou fyzikalitou a otevírají nové pohledy na městská či přírodní zákoutí, kolem kterých den, co den procházíme. Nejdříve si sami pohrají s prostorem, ozkoušejí si jeho možnosti, podívají se na jeho plasticitu a variabilitu a zasadí do něj, způsobem jim vlastním, svá těla. Po čase už nechtějí být sami a přizvou si hosty, s nimiž chtějí sdílet co sami objevili.

Od toho jsou tady Les Fantômes, aby vám nabídli procházku historie a hravou meditaci na společné hranici města a přírody, kde spolu tepou ulice i šustí listí.

Ukázka: tYhle / Les Fantômes / trailer on Vimeo

http://tyhle.cz/les-fantomes/

Vystoupí v pátek odpoledne na autobusovém nádraží v Jeseníku.

Markéta Pilátová - Bába bedla

Markéta Pilátová, povypráví dětem tajuplný příběh, v němž závažné válečné téma prostupuje magická realita, která dává naději, že na světě nejsme sami, i když se to tak zrovna může zdát. Vyprávění doprovází projekcí ilustrací a tvořivou dílnou origami.

O knize Bába bedla: Děti se mohou ve všech dobách a na všech místech ocitnout v nejrůznějších nebezpečích. Existují ale bytosti, které jim pomohou tak, že si nakonec dokážou poradit i samy. Jednou z těchto záhadných bytostí je bába Bedla. Napůl žena, napůl houba – objevuje se vždycky tam, kde jsou nějaké děti v nesnázích.

Představení se uskuteční v sobotu na pouliční slavnosti na náměstí Svobody.

Zapomělsem

Zapomělsem je stesk jesenických sudet. Písničkářství kombinující folkové kořeny a výrazné poetické texty s experimentálními přístupy.

Za projektem Zapomělsem stojí Aleš Macenauer. Do širšího povědomí tuzemské alternativní scény se dostal debutovou deskou Gejzír z roku 2019. Pořad Reflektor zařadil Gejzír mezi 20 nejlepších českých a slovenských alb roku.

Aktuální deska s názvem Měsíc ve váze vyšla v dubnu 2021 u vydavatelství Indies. S Macenauerem na ní spolupracovali i hostující muzikanti a tvorbu přebalu vzal za své Jakub König. Deska sklidila pozitivní ohlasy ze strany kritiků i posluchačů a umístila se v několika výběrech nejlepších desek roku, např. Reflektor, Proglas, New Model Radio, nebo Kultmix.

Odkazy:

Spotify – Facebook – Instagram

singl KDESI – singl PAK SE VRAŤ

Zapomnělsem vystoupí v pátek večer na Lesním divadle ve Smetanových sadech.

Jiří Glabazňa - Komentovaná procházka

Komentovaná procházka po současnosti a historii lázní na Grafenberku, s návštěvou vyhlídkové věžičky sanatoria Priessnitz.

Po druhé světové válce, kdy byl Gräfebnerk přejmenován na Jeseník Lázně, byly prameny ničeny a chátraly, o jejich obnovu se po desítkách let zasadili pramenáři a později také členové Hnutí Brontosaurus. Pod jejich vedením tu dobrovolníci vybudovali stezku, která byla slavnostně otevřena v roce 2005.

Stezka Vincenze Priessnitze vede lesem v nejbližším okolí Lázní Jeseník. Celkem devět zastavení přibližuje místa, která jsou s počátkem lázeňství úzce spjata.

Projděte si je s lázeňským průvodcem Mgr. Jiřím Glabazňou a připomeňte si víru Vincenze Priessnitze v léčivou sílu vody.

Mgr. Jiří Glabazňa (1976) – učitel, novinář, průvodce.

Komentovaná vycházka se uskuteční v sobotu od 10:30, sraz na točně autobusu v Lázních Jeseník (linka č. 112 z prvního nástupiště, odjezd z autobusového nádraží Jeseník v 10:15). Odkaz na spoj ZDE.

Jan Audrlický

Zpěvák, kytarista, skladatel, terapeut a psychiatr, kterému učarovala krása zdejší krajiny tak, až se do ní před nedávnem přestěhoval. 

Hraje vlastní a převzaté písně blízké jeho srdci stylově blues, alt-rock, jazz a soul. Působí v kapele The Landscapes.

Odkazy na klipy The Landscapes a záznam z živého hraní:

The Landscapes – Let’s Flow with It (Official Video)

The Landscapes – Hope (Official Video)

Jan Audrlický  – Vytí za mrtvého vlka

Zahraje v rámci literárně-hudebního večera ve čtvrtek v Čajbaru Pangea.

Swing Hills | Olga a Martin

Swing Hills pořádají tančírny swingu na Jesenicku. Vede je mladý pár Olga a Martin, pro které swing znamená tancovat na pohodu, usmívat se a mládnout.
Na pouliční slavnosti představí swing a naučí vás základní kroky. Není potřeba přijít v páru, protože při tanci se střídají.
Přijďte si to vyzkoušet!
Ve swingu totiž existuje jediný chybný krok – ten, který nezatančíme!

Sobota, 10. 9., 18:00 – 19:30 hodin, náměstí Svobody

MICHAL MIHALČÍK: 2022

Komentovaná prohlídka výstavy s autorem, ostravským malířem a architektem Michalem Mihalčíkem.

Chmurná témata i veselejší vzpomínky autor zobrazuje za pomoci originální techniky kombinující tuš, pastely, uhlí nebo třeba výluh z řepy. Použitím speciálních postupů dochází k rozpíjení pigmentů a vytváření náhodných struktur, čímž poetické kresby získávají zvláštní atmosféru.

Pořádají MKZ Jeseník ve spolupráci s festivalem Jesnění.

Smile :) | Výstava grafik

Mladý student gymnázia, který se zabývá hudbou a uměním. Kreslí, tvoří animace a snaží se i o vlastní hudbu. Na festivalu V centru Jesnění představí svou tvorbu poprvé veřejnosti. Jeho inspirací jsou jeho zkušenosti ze života.

„Chci ukázat světu z mých kreseb jak vypadá někdy život teenagera, protože ne vždy je šťastný a těmto lidem chci pomoct, aby věděli, že v tom nejsou sami.“

Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v sobotu 10. 9. odpoledne, náměstí Svobody.

AniPromítačka

AniPromítačka je nezisková organizace, která chce, aby nezávislý animovaný film byl více vidět. Proto promítají všude, kde je napadne: animované filmy o vlasech v kadeřnictví, o kávě v kavárnách, příběhy dle literárních předloh v knihkupectví atd.
Animovaný film totiž nemusí být jen v kině a jen pro děti!

Zahájení v kavárně Ennea na náměstí Svobody v sobotu 10.9. ve 13:00. Animované filmy potom v kavárně poběží po celé odpoledne.

Restaurant Day

Restaurant Day je celosvětový karneval jídla, kdy si každý může vytvořit restauraci, kavárnu nebo bar na jeden den. Restaurant Day je svobodná komunitní akce připravovaná lidmi pro lidi.

Zapojit se může kdokoliv! Více zde.

Náměstí Svobody, sobota odpoledne.