Program

Jesnění, to jsou 4 dny nabité kulturou v srdci hor.

Podívejte se na program letošního ročníku 7.–10. září 2023.

Čtvrtek 7. 9.

ČTVRTEK

9:00

Adéla Suchánková: Vnitřní krajina

Výstava

ČTVRTEK

19:00

Básnění: Hana Slívová, Apolena Vybíralová, Martin Evžen Kyšperský

Autorské čtení, koncert

Pátek 8. 9.

Musaši Entertainment Company: Miniatury

Loutkové inscenace

Básnění: Marcela Vaňková, Elzina Pampelišková, Jana Hradilová, Martin Šenkypl

Autorská čtení

Život na Jesenicku před 120 lety ve 3D

Promítání

Sobota 9. 9.

Rodinná dílna: Mezi pamětí a historií

Tvůrčí dílna

Zažít město jinak

Pouliční slavnost

Restaurant Day

Gastrofestival

Na skok architektem

Tvořivá dílna

Otisk ulice

Tvořivá dílna

Martina Trchová: Babi

Prezentace knihy, workshop

Neviditelné děti: Uvnitř

Pohybová přednáška

Změň svůj dech, změníš si život

Přednáška a workshop

Chvilka volna

Koncert

Improshow Odemknuto

Improvizační představení

Martina Trchová

Koncert

Percent for Art - vznik fenoménu vetřelci a volavky

Přednáška

VerRich: FUGA 89 RESURRECTION

Dokumentární performance

Anki

Koncert

DJ lob Aka Eib

DJ set

Neděle 10. 9.

neděle

10:00

Vetřelci a volavky v Jeseníku

Komentovaná vycházka

neděle

12:40

Holektiv: Letkyně

Pouliční představení

Adéla Suchánková: Vnitřní krajina

Výstava intermediální umělkyně, studentky Pedagogické fakulty a Fakulty umění Ostravské univerzity (obor malba) pocházející z Jeseníku, představí výběr z její novější tvorby, v níž zkoumá fenomén lidského nevědomí prostřednictvím rituálního záznamu snů a rozvíjením vlastní imaginace. Další, zdánlivě nesouvisející část výstavy je založena na experimentu s živly. Dialog s plamenem se zhmotňuje v křehké kresby na papíře kombinující kouř, vodu, tuš či akryl. Instalaci doplňují krajinomalby balancující mezi realitou a představami do ní promítanými. Celek tak tvoří intimní prostor autorky odrážející její dlouhodobý zájem o jevy skryté, neuchopitelné a mimo naši kontrolu.

Vstupné dobrovolné.
Přístupné v otevírací době Divadla P. Bezruče: 9-11, 13-15 h.
Pořádají Městská kulturní zařízení Jeseník.

Básnění

V Čajbaru Pangea představí svou tvorbu dvě zástupkyně tuzemské básnické tvorby:

Hana Slívová

Sbírku Hany Slívové Je ráno, dělám si čaj lze zařadit do proudu poezie všedního dne. Ostatně autorka se netají tím, že její básně jsou vlastně zápisky, které pořizuje při sledování světa pod balkónem, v prostoru kuchyně nebo kanceláře, všude tam, kde dochází ke každodenním drobným lidským činnostem, při nichž se mohou zachytit momenty a věci, jež sice nejsou důležité, přesto však nenápadně přispívají ke koloritu drobných životních epizod a situací.

Apolena Vybíralová

Ve své tvorbě kombinuje svět snový a bdělý, které jsou od sebe odděleny velice tenkou, někdy záměrně nerozeznatelnou hranicí. Věnuje se v Brně bohemistice a hispanistice a tiskne své nitro na papír jako polibek do kapesníku. V dubnu 2023 získala za své texty cenu Vladimíra Vokolka v kategorii 19–24 let.

Martin Evžen Kyšperský

Brněnský zpěvák a leader kapely Květy zahraje sólový koncert na závěr čtvrtečního večera.

Musaši Entertainment Company: Miniatury

Loutkové inscenace Miniatury jsou novým projektem zábavní společnosti Musaši Entertainment Company. Na Jesnění soubor představí inscenace Funus a Na záhoně.

Funus

2023, 12 min, T. Havlová, A. Páník

Ze záhrobí se zatím nikdo nevrátil, aby nám řekl, co nás tam čeká. Je tedy potřeba řádně se připravit na cokoliv. Pohřeb není radno podceňovat, abychom totiž v záhrobí udělali dobrý první dojem, musíme tam přijet ve velkém stylu – ideálně třeba ve zlatém sarkofágu nebo na létajících saních tažených supy.

Na záhoně

2023, 10 min, T. Havlová, A. Páník

Každý zahradník má svoje rituály. Některé se naučil od dědy, jiné od maminky a pár si jich vypěstoval on sám. Většinou je to osobní věc, kterou jen tak někomu neukáže, ale pokud budete koukat kam šlapete a nebudete bez dovolení ujídat jahody, nechá vás pan Karel nakouknout pod motyčku svých zahradnických zvyků.

Na Jesnění budou inscenace uvedeny coby pásmo opakujících se představení od 16 hodin do setmění.

Vznik inscenací podpořil Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové REGIONY. Představení jsou v roce 2023 podpořena Novou sítí z.s. v rámci programu Nová krev na scéně.

Básnění

Marcela Vaňková

Jsem střelkyně za polovinou svého bytí.

Miluji život…vesmír… Zemi…. 

miluji, když se nebe mračí….i když Slunce svítí.

Tvořím…. žiju…..v pozitivní energii

Nevadí, když hromy bijí.

Na kole lítám do kopce i z kopce

Znavené tělo pak ponořím v potoce či řece.

Narozena na Vizovické vrchovině, ovšem převážnou část života žije v srdci Rychlebských a Jesenických hor, kde cítí, že je doma. Pracuje jako terénní pečovatelka a pořádá cyklus setkání s názvem “K smrti dobrý kafe,” kde se otevřeně hovoří o konci lidského života. V době, kdy se začaly osamostatňovat její děti, začala věnovat více času sama sobě a dovolila si psát básně, do kterých vkládá své pocity z různých situací. V roce 2019 se narodila její básnická prvotina Motýlích křídel prach.

Elzina Pampelišková

Eliška Fojtová alias Elzina Pampelišková vystudovala sociální a speciální pedagogiku. Zabývá se kromě literatury ochotnickým divadlem, herectvím a množstvím dalších zájmů, od hudby přes sociální a ekologickou tématiku po šití, korektury atd. Má sedm dětí. Bydlí v Osoblaze, kde roku 2021 založila nakladatelství Pampeliškov, ve kterém vydává nejen svoje knihy.

V nakladatelství Albatros jí vyšla knížka pro děti Tajemství staré pumpy a v rámci nakladatelství Pampeliškov vydala dvě sbírky poezie a další tituly pro děti i dospělé.

Na Jesnění přečte ze sbírek Až na dřeň (2021) a Přeludium&Profily (2021) a přidá i něco nového, ještě nevydaného.

Jana Hradilová

Janele z Liků (vl. jménem Jana Hradilová) rozhodně není v literárním provozu žádným nováčkem, vydala dvě sbírky poezie Ze starých mýdel (H_aluze, 2011) a Hryzla (Odeon, 2020), získala nejedno literární ocenění a pravidelně vydává své básně časopisecky i ve všemožných almanaších. Její básně mají i zhudebněnou podobu (2CD Z nor úhoru, Guerilla Records). 

Jesnění bude pro ni návratem do Jeseníků, kam jezdívala s rodiči pravidelně na rodinnou rekreaci a kde se zvládla i v nestřežené chvíli významně zhmoždit na houpačce v Losinách. Jestli to na ní nechalo následky, můžete posoudit sami. 

Facebook

Martin Šenkypl

Narozen v roce 1984 v Opavě. Absolvoval fakultu Metalurgie a materiálové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě. Po studiích byl zaměstnán v hutním provoze jako technolog.

První básně a povídky začal publikovat již v začátcích vysokoškolského studia – v ostravské revue Protimluv. Webový magazín Čmelák a svět publikoval jeho básně i koláže, nebo například i brněnský Host v rubrice Hostinec pro mladé talenty. Posléze byl zastoupen v opavském periodiku Nové břehy pod redakčním dohledem Davida Bátora, v Textech Pavla Kotrly, H_lauzích, Artiklu, A2 a v literárním leporelu Bagr a dalších.

Knižně je zastoupen výběrem ze své tvorby v knize Řezbáři stínů: almanach české poezie (Vladimír Stibor, 2016). Ve vlastním nákladu vydal sbírku Neděle a jiné myšlenky (2014). Básnický knižní debut Černý vesmírný popel (2019) mu vyšel u domovského nakladatelství Protimluv.

Dlouhodobě se věnuje existenciálním tématům: lidské konečnosti, úzkostem a obnažování lidské podstaty. Mimo básnickou a prozaickou tvorbu se také věnuje surrealistickým automatických textům a vizuální poezii. Vytváří koláže za použití svých textů, fotografií a nalezených grafických podkladů. Měl již několik výstav.

Život na Jesenicku před 120 lety ve 3D

První trojrozměrné fotografie Jesenicka v unikátní 3D premiéře v Kině Pohoda Jeseník

Ve sbírce Vlastivědného muzea Jesenicka se dochoval soubor o takřka stech kusech skleněných stereonegativů (dvojice fotografií na skleněné destičce pořízených tehdy horkou technologickou novinou – stereofotoaparátem) z období mezi léty 1898 až 1907.

Jesenický fotograf Rudolf Julius Klein na nich zachycoval převážně Supíkovice, Mikulovice a Písečnou a ve velké míře stavěl poněkud netypicky před svůj objektiv rovněž obyčejné obyvatele při běžných nebo právě naopak výjimečných situacích. Jak se nyní ukázalo, stereonegativy je možné upravit pro projekci tzv. do 3D. A právě výběr nejzajímavějších snímků – naskenovaných, digitálně vyčištěných, nakolorovaných a upravených pro promítání v aktivní stereoskopii – se poprvé představí veřejnosti v podobě půlhodinového 3D multimediálního pásma.

Pořádá Vlastivědné muzeum Jesenicka a studijní program Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě.

Vzhledem k omezenému počtu 3D brýlí doporučujeme na tomto odkaze bezplatnou rezervaci v systému Kina Pohoda. Své zařízení, nezbytné k vychutnání si kompletního zážitku z promítání, tak budete mít při příchodu jisté.

Kvietah

Kvietah je pražská zpěvačka a skladatelka. Ve své tvorbě pohybující se na žánrovém pomezí rocku, popu a folku popisuje nevšední události a pocity pomocí všedních obrazů. Své debutové album s názvem „Hejno černejch koček“ vydala v roce 2022 pod labelem Divnosti. Během minulého roku koncertovala s kapelou, která nyní prošla obměnou. V nově se utvářející sestavě pracuje na další desce.

Kvietah si můžete poslechnout SpotifyBandcampu a jiných streamovacích platformách.

Coals

Coals je mladé duo, které tvoří Kacha a Lucassi. Kapela rychle získala uznání mezi posluchači díky jejich domácím nahrávkám, které zveřejnili na YouTube před několika lety. Coals vystupovali na mnoha mezinárodních festivalech, včetně Positivus, Pohoda, Tune In Tel Aviv, Primavera Sound a Island Airwaves. V Reykjavíku také natočili video session pro legendární rádio KEXP v Kex Hostelu. Kapela také hrála na významných polských festivalech jako Open’er, OFF a Fest.

Hudba Coals je často charakterizována řadou žánrů a podžánrů (dream
pop, art pop, trap, chillwave, ambient pop, cloud rap, R&B, nebo glitch..), ale
kapela nechce být limitována kategoriemi. Místo toho se snaží vytvářet hudbu, která je eklektická. 

Kapela je známá svými originálními, eklektickými koncerty, které mísí tanec a
klid. Coals dbají na vizuální stránku svých show, která zahrnuje scénický design, osvětlení a kostýmy.

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6epDO0nPVXpbXBUt4Otiik
Youtube: https://www.youtube.com/@CoalsMusic
Instagram: https://www.instagram.com/coalsmusic/
Facebook: https://www.facebook.com/CoalsMusic
Kacha TikTok: https://www.tiktok.com/@discopololajf

P/\ST

Alternativní / experimentální rap s nášlapem do tvrdý elektroniky. Pokus o přesah. Divadlo. Show. Pohyb. Hype. Dvě entity, jedna energie. Když to neni nahlas, tak to neni dobrý. Zahřátí prokřehlejch rukou o hořící kapitol. Žádná crew, ale dvouhlavej palcát.

Facebook

YouTube

Hello Marcel

Dva kamarádi Adam Sodomka a Michael Macek alias Šmáca, kteří chodili na stejné gymnázium, jeden z nich saxofonista a kreslíř, druhý čerstvě probuzený básník, objevili v roce 2017 diskofilní a poetickou synergii, kterou nazvali Hello Marcel. O rok později vydali svoje první album a začali živě vystupovat. S písní Bůček se přihlásili do hitparády neobjevených Startér na Radiu Wave, kde si od moderátorů vysloužili přezdívku “J.A.R. po lobotomii” a ještě netušili, co tím způsobí na české klubové a festivalové scéně. Přesto si navzájem slíbili, že do toho dají všechno a upřednostní kapelu před čímkoliv jiným.

Jejich texty jsou suché, ale hluboké, hudba trhavá, ale jemná a celek je prošpikován elektronicky přesným rytmem. Nyní mají přes 135 koncertů pro veřejnost, 30 vydaných písní, 7 videoklipů a neutuchající chuť uvařit další párty. Mají shodný cíl a to vidět lidi tančit, smát se a společně si zazpívat.

Facebook

Web

YouTube

Mezi pamětí a historií

Tvůrčí dílna Mezi pamětí a historií je doprovodný program k projektu umělecké dvojice Marie Krajplové a Jaroslava Hrdličky Dotkni se Javorníku, která skrze technologie mapuje zásadní události a vzpomínky spojené s regionem. Přijďte se na chvíli stát badatelem a odzkoušejte si, jaké je to pracovat s archivním materiálem. Jak funguje naše vizuální paměť a jak vyhodnocujeme viděné informace?

Pořádají Městská kulturní zařízení Jeseník.
Vhodné pro děti od 6 let.

Zažít město jinak

Sousedská pouliční slavnost je zapojena jak do festivalu Jesnění, tak do festivalu Zažij město jinak, který pořádá po celé ČR spolek AutoMat.

Cílem akce je oživit veřejná prostranství, zažít město jinak, než je běžně známe, a zapojit do dění místní komunitu.

Pouliční slavnost se uskuteční v sobotu 9. 9. 2023 mezi 13. a 18. hodinou na náměstí Hrdinů.

Součástí bude oblíbený festival sousedského jídla Restaurant Day s domácími dobrotami. Nebude chybět stánek s kávou nebo čajem nebo vodními dýmkami.

Na programu dne bude koncert jesenické kapely Chvilka volna, improvizační divadlo Odemknuto z Javornicka, taneční vystoupení “Uvnitř” souboru Neviditelné děti a představení knihy Babi a výtvarná tvořivá dílna pro děti Martiny Trchové.

Nabídka aktivit bude ale mnohem širší, třeba tvořivé dílny: Na skok architektem s lektorkou Terezou Hanulíkovou (JeseTer), Odlévání svíček s Ateliérem Koira-Kissa, Hrátky s keramickou hmotou s Lenkou Šafářovou, nebo Zdravé dýchání s Danielem Škárkou. Nebudou chybět deskové hry, slackline, úniková hra s jesenickými skauty, relaxační zóna, obří bubliny a mnoho dalšího!

Aby se zvýšila bezpečnost prostranství při zvýšeném pohybu lidí, požádali jsme o uzavírku parkoviště na náměstí Hrdinů. Zároveň parkoviště využijeme pro tvořivé a komunitní aktivity.

Kdo by se chtěl dále zapojit do programu s vlastní nekomerční, apolitickou aktivitou, bude vítán! Kontakt: spolek@sudetikus.cz

Restaurant Day

Restaurant Day je celosvětový karneval jídla, kdy si každý může vytvořit restauraci, kavárnu nebo bar na jeden den. Restaurant Day je svobodná komunitní akce připravovaná lidmi pro lidi.

Zapojit se může kdokoliv! Více zde.

Na skok architektem

Pojďte si na pár hodin zahrát na malého architekta a vyzkoušet navrhnout domeček. Z dřevěných hranolů pomocí barev, dřevěných výřezů, a různých materiálů vyrobíme domeček. V kreativitě a představivosti se meze nekladou, ba naopak ;-)

Lektorka: Tereza Hanulíková

Otisk ulice

Tvořivá dílna. Vyzkoušejte si tisk v ulicích. Otiskněte si poklop na jedné z jesenických ulic!

Zachytíme autentickou stopu místa, kolem které běžně chodíme. Vyzkoušíte si ruční tisk originální grafiky na tašku, batoh nebo oblečení.

Lektorka: Kateřina Diogo

Nutno se přihlásit, kvůli množství materiálu, který organizátoři mají nakoupit: do 25.8.2023 přes tento odkaz: https://forms.gle/k1BUBDfqCzqmNRcN6

Cena: 250 Kč (+ cena tašky nebo batohu, pokud chcete objednat u organizátorů, viz níže) v hotovosti na místě. 

Inspirace: https://www.objevit.cz/vyuzivaji-kanalove-poklopy-k-vytvareni-tricek-a-batohu-t194127 

 

Martina Trchová: Babi

Výtvarnice, cestovatelka a spisovatelka, ale také písničkářka, zpěvačka, kytaristka, autorka osobitých písní. Objevila kouzlo dětské ilustrace – výtvarnou podobu vtiskla např. knize Markéty Pilátové Bába Bedla (2021), jež byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2021/2022.

Na Jesnění Martina Trchová představí svou knihu Babi: je to jako ztratit se v galerii a zapomenout na čas. Nebo jako snít jeden sen za druhým. Knížka Martiny Trchové přináší silný zážitek čtenářům všech věkových kategorií. Ti malí se budou cítit spříznění s hlavní hrdinkou, dvouletou holčičkou objevující svět, který oplývá kouzly a tajemstvími. Těm velkým bude docházet dojemný rozměr nuceného odloučení od prababičky. Všichni máme tuhle zkušenost odžitou. A nejde jen o prodělaný lock-down, vždyť každoročně nás chřipková epidemie odřízne od blízkých v nemocnici. Vždycky je zkrátka někdo daleko…

Martině Trchové se podařilo vytvořit něžnou i dojemnou obrázkovou knížku, která nepotřebuje slova. Epický rozměr plně zastávají celostránkové obrazy kombinované s komiksovými okénky. Nechybí příběh, detail, metafory ani překvapení. Sedm epizod, sedm procházek po kouzelném okolí, které všechny vedou na stejné místo, nahoru po schodech do babiččina bytu. A nezáleží na tom, že jednou je nutno projít šnečí ulitou a jindy připlachtit na pampeliškovém padáčku.

Web

Neviditelné děti

Soubor Neviditelné děti z katedry nonverbálního divadla HAMU na Jesnění uvede svou pohybovou přednášku Uvnitř. Vezměte si Vaše 1400 gramů těžké centrum a vyražte s námi do hlubin neuronů, kterých je přibližně tolik, co hvězd v naší galaxii. Lidský mozek je jako fascinující počítač, nejchytřejší a nejdokonalejší zařízení, ale uživatel je zpravidla debil. 

Máte mozek? Můžeme ho vidět?

Co se v něm děje? Potřebuje mozek tělo? 

Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, vydejte se s Neviditelnými dětmi do hlubin mozkových zákoutí.

“Uvnitř máš mozek, ale to že máš mozek, víš jen proto, že máš uvnitř mozek.” I. M. Martins, M. M. Pedrosa, z knihy Uvnitř

Hra, koncept a tvorba: Kristýna Koudelová, Lukáš Klíma, Olesya Sydorenko, Jana Štofaníková, Eliška Švecová, Kateřina Vernerová.

Režie / pedagogické vedení: Roman Horák

Hudba: Tomáš Reindl

Produkce: Petra Vodičková

Změň svůj dech, změníš si život

Workshop Daniela Škárky, certifikovaného instruktora Oxygen Advantage®.

Dech ovlivňuje všechny procesy v našem těle. Co je to funkční dech, jak se to určí? Co dělat, když váš dech funkční není? 

Dozvíte se v sobotu 9. 9. 2023 na pouliční slavnosti od 16:00, nad lelkovadlem na náměstí Hrdinů v Jeseníku. 

Více: https://danielskarka.cz/

Chvilka volna

Skupina Chvilka volna z Jeseníku interpretuje skladby z oblasti jazzu, blues a latinské Ameriky, které u nás proslavila v 80. letech jedinečná Eva Olmerová.

Obsazení:

Michaela Vašíčková – zpěv

Jindřiška Báťková – kontrabas

Jiří Dvořák – kytara

Lída Hrušková – housle

Kapela zahraje na Pouliční slavnosti v sobotu 9. 9. 2023 v 16:00 na Náměstí Hrdinů.

Improshow Odemknuto

Zažijte neopakovatelnou improshow ODEMKNUTO, během které se vás bude snažit rozesmát skupina mladých improvizátorů z Jesenicka. Přijďte se uvolnit a především pobavit!  

Improvizační skupina ODEMKNUTO vznikla v roce 2021 a tvoří ji mladí divadelní nadšenci. Skupina pod vedením divadelní lektorky ctí pravidla improvizace a má za sebou již několik improshow konaných v Tančírně v Račím údolí a v javornickém a jesenickém divadle. Cílem improvizační skupiny ODEMKNUTO je nejen odemknout bránu mezi jevištěm a hledištěm, ale především odemknout bránu k smíchu!

Obsazení souboru: David Zbořil, Lenka Nemeškalová, Ondřej Stránský, Zuzana Matušková, Martin Nemeškal a Klára Ketnerová

Délka představení: cca 50 min

Martina Trchová

Písničkářka, zpěvačka, kytaristka, autorka osobitých písní, ale také výtvarnice, cestovatelka a spisovatelka. Hudební běženkyně z Prahy do Brna, která léta vystupovala s kapelou, ale jejíž sólo vystoupení bývá o to syrovější a naléhavější. Vydala již tři alba a za poslední (Holobyt, 2016) získala cenu Anděl. Její tvorba směle překračuje hranice žánrů, od folku, přes blues, indie-pop, jazz. Ve zpěvu se pohybuje mezi křehkostí a razantností s až hiphopovou kadencí a v textech umí být drsně sebezpytující, ale i hravá a úsměvná.

Web

Oficiální videoklip

Percent for Art

Kulturní politika „Procento na umění“ je jednou z velmi vlivných myšlenek na podporu současného výtvarného umění v architektuře. Myšlenka vyčlenění kolem 1 % z nákladů budované veřejné stavby na současné umění získala ohlas v řadě zemí Evropy, v USA, v Kanadě, v Austrálii a i v některých státech vzniklých po dekolonizaci „Francouzské Afriky“. Státem podporované umění tak vytváří estetické dominanty vznikajících sídlišť, výrobních podniků, dopravních staveb, obchodních domů, sportovních areálů, škol, univerzit, poliklinik, administrativních, správních budov, kasáren, věznic, ambasád atd…Tento systém se stal inspirací pro zavedení státního stavebního zákona Hlavy V. nazývaný “Čtyřprocentní umění” v ČSSR existující v letech 1965 a 1992. Dnes se pro tento typ umění vžil název Vetřelci a volavky. Přednášku o státně podporovaném umění povede sochař Pavel Karous.

VerRich: FUGA 89 RESURRECTION

Umělecké duo VerRich na Jesnění uvede svoji originální česko-německou dokumentární performance FUGA/FUGE 89 RESURRECTION, která tematizuje posledních 40+ let v severočeském a saském pohraničí.

VerRich v dialogu s legendárním švýcarským hudebníkem a zvukovým aktivistou davem phillipsem vytvářejí fugu zkušeností, v níž se hlasy z doby minulé a dnešní, lidské, zvířecí i krajinné, jdoucí spolu i proti sobě, propojují s obrazy, vůněmi a pachy do smyslového zážitku plného napětí. Za mohutné podpory Karla Gotta bratrům Janům a dalším známým i neznámým lidským pochodním. Přijďte si připomenout dobu před pár desítkami let a setkat se tam, kde jsme dnes! Představení je dvojjazyčné (české a německé).

Koncept a realizace: VerRich

Hudba: dave phillips

Grafická spolupráce: Michal Nohejl

Střih a zpracování videí: Martin Pfann

Produkce: GOGLMOGL produktion, z. s.

Premiéra 10. 11. 2019, Veřejný sál Hraničář, Ústí nad Labem

Délka představení: 75 min.

Anki

Česko-vietnamský cloud rapper Anki debutoval v roce 2020 albem Saigon Stories. V roce 2022 následovala deska No More Drama, která získala mimo jiné nominaci na cenu Vinyla v kategorii album roku. Na No More Drama, které je na rozdíl od debutového alba převážně v češtině, Anki hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz. 

Nejnovějším projektem Ankiho je EU Passpost Karaoke EP, které je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem, který představuje možnost volného pohybu a možnost v konečném důsledku jednoduše snít.

Facebook

Instagram

Iob Aka Eib

Iob je zvukový vypravěč a DJ hrající „brain-dance” klubovou hudbu, stejně jako experimentální a ambient, zároveň iniciátor a kurátor zvukově eklektického, nezávislého vydavatelství XION, podporující queer-periferie.

Věnuje se grafice a designu zvukových médií, malbě a výtvarné činnosti, hudební publicistice s přesahem do sociálních a společenských témat, organizuje série koncertů a akcí – nyní např. Ambisen v kulturním komunitním prostoru Punctum atd…

Na Jesnění Iob zahraje svůj set na závěr sobotního večera.

Eklektický mix pouze z vydavatelství XION: https://soundcloud.com/ioboi/clck-podcast-iob-xion

Vetřelci a volavky v Jeseníku

V neděli 10. září od 10 hodin proběhne komentovaná prohlídka po vybraných výtvarných objektech Jeseníku z doby reálného socialismu a reálného kapitalismu se sochařem Pavlem Karousem. Sraz je před radnicí na Masarykově náměstí. Komentovaná prohlídka půjde za realizacemi ve veřejném prostoru a v rámci architektury od jedněch z nejuznávanějších českých výtvarníků druhé poloviny 20. století a i začátku tohoto století. Pojďte si s námi “zahoubařit” v městské krajině a objevte ve víkendovém tempu “Praváky” a “Křemenáče” východosudetských soch. Děti, psy, manžele, manželky, muže, ženy a milence s sebou! Komentovaná prohlídka je zdarma! Moc se na Vás těšíme.

Holektiv: Letkyně

Holektiv, fungující od roku 2016 ve složení Karolína Křížková, Eva Stará, Andrea Vykysalá, propojuje ve svých projektech žánry současného tance, divadla a nového cirkusu.

Letkyně jsou poetickou sondou světa letectví, kde výšiny, lety a pády působí také jako analogie světa novocirkusového umělce.

Pojďte si s námi plnit sny o létání a zkusit, jaké je to ztratit hlavu v oblacích! Tři odhodlané letkyně sestrojí své letadlo a vy jistě uvěříte, že vzlétne! Letkyně jsou pouliční představení, ve kterém zažijete atmosféru prvních aeroplánů.

KONCEPT, INTERPRETACE:
Eva Stará, Karolína Křížková, Andrea Vykysalá
HUDBA:
Julie Lupačová
SCÉNA:
Matěj Forman
KOSTÝMY:
Marianna Stránská
ZVUK:
Niels Doucet

http://holektiv.cz