Program festivalu

Festival Jesnění je sousedsko-kulturní festival který nabízí rozmanitý program v srdci hor. Přináší současné vynikající umělce a propojuje je s místní kulturní scénou.

Součástí budou koncerty, divadlo, film, přednášky, regionální trhy, autorská čtení, soundwalk, food festival, workshopy pro dospělé i děti, vernisáže, komentované vycházky, výstavy, busking a filmové promítání.

Festival se bude konat ve Smetanových sadech, v Kině Pohoda, na náměstí Svobody a Masarykově náměstí, na lázeňském vrchu Gräfenbergu i protilehlém Křížovém vrchu a ve Vodní tvrzi.

Cílem je propojovat - návštěvníky mezi sebou, místní umělce se současnou uměleckou scénou, kulturu s veřejným prostorem - inspirovat a přinášet nové příběhy a příležitosti.

17. - 19. září 2021 se koná 1. ročník festivalu.

Koho a co uvidíte?

Harmonogram níže

Pátek

9:00

Jesenické farmářské trhy

Masarykovo náměstí

09:30

Melodies Karla Pajera

10:00

Přednáška o dobrovolnictví / Maltézská pomoc

14:00

Domi Szkipalová & Jirka Svoboda - koncert

10:00 - 15:00

Tvořivá dílna s Lenkou Šafářovou,
herní koutek s MRC Krteček.

16:00

Vo/dění

Tindalův pramen

16:00

Jesenické saxofony /
hudební vystoupení žáků Veroniky Kroupové (ZUŠ Jeseník)

16:10

Vodavoděnka /
vernisáž výstavy instalací Kristýny Klaban Gregorové ve spolupráci s žáky Ivy Svobodové (ZUŠ Jeseník) /
autorské čtení, autogramiáda a interaktivní program pro děti

17:30

Bá/snění

Neuburský pramen

17:30

Ondřej Hrabal

18:00

Petr Borkovec

18:00

Graffiti & Street Art Workshop

Letní divadlo

Navrhněte si vlastní graffiti pod vedením zkušeného graffiti umělce Lukáše Glausche
a vyzkoušejte si práci se sprejem!

20:00

Bě/snění

Letní divadlo

20:00

Černý tesák

21:00

něco něco

22:00

Good Times Only

23:00

Kittchen

Časy vystoupení jsou orientační!

10:00

Restaurant Day Jeseník

Náměstí Svobody

10:00

Swing Hills / Swingová tančírna pro veřejnost

11:00

Ne igraj se za stolom / Nikola Isaković - improvizační divadlo

12:00

Pickles: Prezentace
s ochutnávkou / Škárkovic statek

průběžně:

Pouliční muzicírování / Libor Bobčík a spol. Tvořivá dílna pro děti / Lenka Šafářová
Výstava výtvarných prací / Ephedrine Tess

14:00

Buď trpělivý / happening

Povedou umělkyně Zdeňka Morávková a spisovatel Lukáš Abt

15:00

DESIGN kreativJE

Kino Pohoda

Představení kreativců z Jesenicka a křest katalogu / positivJE & Univerzita Palackého Olomouc

18:00

Kavárna / Bar Vitaj

Koncert zpěvačky Natálie Rottrové a její kapely, která k nám přijela až z Anglie.

18:00

Soundwalk

Procházka s publicistkou a reportérkou Hanou Řičicovou - sraz před Kinem Pohoda

19:30

Freiwaldau 2025 / Jeseník 2025

Kino Pohoda

Vernisáž výstavy s tvůrci /
VUT Brno, Město Jeseník, MKZ Jeseník

20:30

Snění

Kino Pohoda

20:30

Přednáška s videoklipy na téma Hudba a snění /
Povedou H. Řičicová, K. Veselý a P. Turek

21:30

Annette /
Promítání filmu s úvodem Pavla Bednaříka

10:00

Bá/snění

Vodní tvrz

10:00

Markéta Pilátová / Autorské čtení a tvořivá dílna: "Jak bratři Baťové obouvali svět"

10:00

Pásmo autorského čtení s hudebními vstupy. Představí se J. Josefíková, V. Mrňková,
A. Beťáková a Z. Janeček.

11:00

Otakar Ševčík /
čtení z nové sbírky "Láska v časech koronaviru"

11:30

Markéta Pilátová / "S Baťou v džungli" autorské čtení pro dospělé

11:30

Tvořivá dílna

11:30

Štěpán Jati / Divadelní tvořivá dílna pro děti

14:00

Je/snění

Zlatý Chlum

14:00

Komentovaná vycházka po historických stezkách na Zlatý Chlum /
povede Lukáš Abt
Sraz:
14:00 u Vodní Tvrzi nebo
15:00 na parkovišti na Křížovém vrchu

16:00

Dvouhlavej kluk / koncert - indie folk inspirovaný poezií a alternativní scénou

17:00

Piknik u ohně a závěr festivalu

Petr Borkovec

Petr Borkovec (1970) se narodil v Louňovicích pod Blaníkem, Střední Čechy. Pracoval jako časopisecký a nakladatelský redaktor, v současnosti pracuje jako dramaturg pražské literární kavárny Fra a redaktor nakladatelství Fra. 

Píše pravidelné sloupky pro české a slovenské časopisy a rozhlas. Zatím posledními knihami jsou sbírka povídek Lido di Dante (2017), básnická sbírka Herbář k čemusi horšímu (2018), krátké prózy Petříček Sellier & Petříček Bellot (2019), leporela O čem sní (2016) a Věci našeho života (2017), sbírka básní pro děti Každá věc má něco společného se štěstím (2019) a povídky Sebrat klacek (2020). Jeho sbírky a knižní soubory vyšly v Německu, Rakousku, Anglii, Slovinsku, Rumunsku a Itálii. Překládal poezii Vladislava Chodaseviče, Vladimira Nabokova, Jevgenije Rejna, Josifa Brodského, Jurije Odarčenka aj. S Matyášem Havrdou přeložil Sofoklova Krále Oidipa a Aischylovu Oresteiu.

Petr Borkovec vystoupí v sekci Bá/snění v pátek 17. září od 18 hodin u Neuburského pramene.

Ondřej Hrabal

Věnuje se především poezii – sbírky básní Nezkoušej se usmát (2019, JT’s nakladatelství) a Racci (2020, JT’s nakladatelství), dále slam poetry (mistr ČR za rok 2018), próze, copywritingu, organizaci kulturních akcí (literární festival Inverze nebo Letní filmová škola) a hudbě (kytara, rap – projekt Bartleby). Spolu se svým slamovým kolegou Dr. Filipitchem vystoupil 16. listopadu 2019 na Letenské pláni na největší veřejné demonstraci od Sametové revoluce, které se účastnilo tři sta tisíc lidí. Vystudoval filozofii a anglickou filologii na FF UP v Olomouci, potom anglistiku a aplikovaná ekonomická studia tamtéž. Mimo to absolvoval studijní pobyty na University of the Basque Country a University of East Anglia (filozofie a tvůrčí psaní). Je ředitelem nakladatelství Nugis Finem Publishing.

Verše Ondřeje Hrabala si budete moci poslechnout v sekci Bá/snění v pátek 17. září od 17:30 u Neuburského pramene. 

Otakar Ševčík

Ač původem není z Jeseníku, našel zde domov a inspirativní místo pro svoje psaní. Autor sedmi sbírek básní, povídek a prózy, mj. Láska proti síře (2013), Dopravní obsluze vjezd povolen (2016), Projít tmou (2018), a zatím poslední Láska v časech koronaviru (2021). 

Básník umělecky formovaný smíchovským undergroundem pozdních 80. let minulého století a Jazzovou sekcí. Za autory, kteří pro něj v životě byli nejdůležitější, považuje Charlese Bukowského, Fjodora Michajloviče Dostojevského a Jáchyma Topola. Velký fanda alternativního umění, zejména tohoto typu rockové hudby.

Autorské čtení:
Neděle 19.9., 11:00
Vodní tvrz, Jeseník

Kittchen

Maskovaný hudebník Kittchen vystavil své první album MENU v roce 2011 na internet a začaly se dít věci. O chlapíkovi v kuchařské masce si šeptali fanoušci i kritika. A hned druhá deska, RADIO, kterou Kittchen nahráli už jako dvoučlenná kapela, byla v roce 2013 nominována na většinu tuzemských hudebních cen. A nakonec oceněna Andělem, za Alternativní album roku. V dalších letech Kittchen sbírá zkušenosti z tuzemských i zahraničních pódií a v roce 2015 vychází u nakladatelství Červený kůň třetí řadové album, KONTAKT.

V roce 2018 doplnil maskovaného kuchaře a Tomáše Neuwertha třetí člen kapely, multiinstrumentalista a producent Aid Kid. Nová sestava se napřed sehrávala živě a hledala nový zvuk. Během pandemického roku 2020 pak na chatě v Jeseníkách trio společně natočilo album PULS. To vyšlo pod společnou vlajkou vydavatelství Červený kůň a FULL MOON Forum 1. května 2021, přesně deset let po vydání debutu. 

Skupina Kittchen nyní vystupuje v sestavě: kopřivnický legendární bubeník a producent Tomáš Neuwerth (Lu, Nierika, Kafka Band), mladý elektronický mág Aid Kid (Ondřej Mikula) a samotný Kittchen (Jakub König). To všechno, ještě podtržené strhujícími projekcemi Lindy Arbanové, vám připraví neobyčejně výživný audiovizuální zážitek.

Kittchen vystoupí v pátek 17. září večer na letním divadle ve Smetanových sadech.

Soundwalk

Prozkoumejte společně s podcasterkou a moderátorkou Hanou Řičicovou kouzlo na první pohled zcela běžné a banální činnosti, kterou dost možná děláte každý den – chůze. Proč vlastně chodíme? Je pravda, že naše myšlenky se hýbou podobnou rychlostí, jako je průměrná chůze? Co všechno můžeme právě chozením poznat nebo vyřešit? Přijďte (chodit) a dozvíte se to.

Zvuková procházka proběhne v sobotu 18. září od 18 hodin, sraz před kinem Pohoda.

Hudba a snění

Hudba a snění. Kulturní publicisté Karel Veselý a Pavel Turek s Hanou Řičicovou prozkoumají, jak mohou znít sny. Písně jako prostor, ve kterém se může stát cokoli. Prožít, nebo prosnít život? Jsou sny rozšířenou verzí reality? A mohou předpovědět budoucnost? Na všechno najdete odpověď ve vybraných písních a videoklipech.

Audiovizuální přednáška na téma “hudba a snění” proběhne v sobotu 18. září od 20:30 v Kině Pohoda.

Foto: Monika Abrhámová

Černý tesák

Černý tesák je tvůj průvodce snem. Provede tě krajinkami rozvíjejících se kytarových smyček, které v sobě nesou ozvěny ambientu, kytarového elektra a minimalismu, až na pomezí tranzu. Stačí zavřít oči, nadechnout se a nechat se
nést.

Černý tesák je sólový projekt Miloše Dolinského, původem z malého města Vidnava na úpatí Rychlebských hor a Jeseníků, nyní pobývajícího v Brně. V roce 2018 spatřilo světlo digitálního světa EP “Jenom jako”. Krátké šestidílné EP je
instrumentální koláží zachycující prvotní roky hledání vlastního směru. Vzniklo v průběhu 3 let v pohodlí pokojíku jen za pomocí kytary a pluginů. Celé je jen jako. Aktuální tvorba si zachovala imaginárnost a obrazotvornost prvního EP, ale
jinak se stylově značně liší. Inspirací pro současnou tvorbu je převážně hudba od Boards of Canada, Burial, Aphex Twin, ale také Steve Reich, Philip Glass nebo Jonny Greenwood.

V současné době probíhá příprava k nahrávání debutového alba, které by mohlo vyjít někdy v průběhu roku 2022.

Černý tesák vystoupí v pátek 17. září na letním divadle ve Smetanových sadech.

Good Times Only

„Indie-pop s přesahem do denního snění a českými texty,“ tak svou tvorbu popisují kluci z kapely Good Times Only.

Vítězové v hitparádě neobjevených – Startéru na ČRo Radio Wave za rok 2018. Nostalgie a melancholie, ale snad i naděje. Parta sympaťáků, co se umí dostat blízko k vaší duši a odkrývat tam její skryté kouty. K tomu všemu to dovedou dělat v češtině, kterou umí používat v kontextu hudby velice šikovně. Patří tak do stále rozšiřující se enklávy kapel, které obnovují (byť třeba v novém hávu) české „písničkářství“.

Good Times Only vystoupí v pátek 17. září na letním divadle ve Smetanových sadech.

něco něco

něco něco tvoří zpěvačka Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris), který kromě zpěvu obstarává také syntezátory a kytaru. Duo žánrově plynule přechází od barevného weird popu přes potemnělou elektroniku až ke špinavým tanečním plochám, které ve svém dynamickém živém setu patřičně zdůrazňuje. Elektronickou hudbu doprovází české texty.

něco něco vznikli na jaře 2019 a od té doby se stihli objevit mimo jiné i na festivalech jako Boskovice, Šrámkova Sobotka, Podzimní snění, Pelhřimovy nebo Žižkovská noc.

V dubnu 2020 vydali své debutové album Začíná, které na Radiu Wave získalo titul Deska týdne. Druhé album Útržky vyjde v srpnu 2021.

něco něco vystoupí v pátek 17. září na letním divadle ve Smetanových sadech.

Pavel Bednařík

Pavel Bednařík se narodil v Přerově, žije a pracuje v Olomouci, kde vystudoval obor filmová věda – filozofie. Působí jako lektor, dramaturg, pedagog a konzultant v oblasti audiovizuální výchovy a historie filmu od roku 2007. 

V průběhu své profesní kariéry působil jako umělecký ředitel Letní filmové školy a Asociace českých filmových klubů, pedagog na FF UP v Olomouci, FAMU nebo ateliéru Audiovizuální tvorby na FMK UTB ve Zlíně. Je členem evropské expertní pracovní skupiny Film Literacy Advisory Group nebo grantovým expertem MKČR a EACEA. Publikuje v časopisech odborných periodicích, spolupracuje mimo jiné s festivaly Zlín Film Fest, Jeden svět, MFDF Jihlava, Letní filmová škola nebo Juniorfilmfest. 

Od roku 2019 je předsedou Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu a rozvíjí projekty a aktivity v této oblasti. Věnuje se také komunitním projektům v Olomouci, je zakladatelem Vintage.Market.Olomouc, Bajkazyl Olomouc, zabývá se tématy udržitelné mobility a kulturních a kreativních průmyslů.

Pavel Bednařík na festivalu uvede film Annette v sobotu ve 21:30 v Kině Pohoda.

Nikola Isaković

Nikola Isaković je srbským studentem Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU v ateliéru site-specific pod vedením MgA. Tomáše Žižky. Na Jesnění Nikola vystoupí při sobotním Restaurant Day od 11 hodin se site-specific představením „Ne igraj se za stolom“, v kombinaci s interaktivním divadlem.

O představení:

Jídelna je místem, kde se rodina shromažďuje a mluví.
Divadlo je místem, kde se společnost shromažďuje a diskutuje.
Jídlo je jen důvod pro shromáždění rodiny.
Představení je jen důvod pro shromáždění společnosti.
Rodina je dětství, dětství je HRA.
Divadlo je rituál, rituál je HRA.
Peter Brook: „Play is Play“
Když jsem byl dítě, poznal jsem divadlo ve školní jídelně, kde jsem HRÁL v této HŘE, která hovoří o HRANÍ. Tehdy jsem si začal HRÁT a nikdy jsem nepřestal. V srbštině HRANA znamená JÍDLO.

Režie Nikola Isaković / Účinkuje: Nikola Isaković / Produkce a kuchařka: Eneja Urnaut / Scénografie: Katarina Majcen

Kristýna Klaban Gregorová

Kristýna Klaban Gregorová je ilustrátorka, zahradnice a chovatelka chlupatých slepic. Vystudovala ilustraci a grafický design na Sutnarce v Plzni a nyní žije v beskydských lesích. Se svým mužem spoluzaložila studio JAATY, kde vytváří ilustrované dřevěné a papírové předměty pro radost. Nedávno jí vyšla autorská kniha pro děti Vodavoděnka (nakladatelství Pikola), kde (nejen) dětem přibližuje, jak zábavná a zajímavá voda je. Protože voda není nuda! 

Pro festival Jesnění Kristýna připraví instalaci ve Smetanových sadech u Tindalova pramene, kde se v pátek od 16:30 můžete těšit na vernisáž, autorské čtení a interaktivní program pro děti.

O knize:

Věděli jste, že průměrný Středoevropan denně spotřebuje 110 litrů vody? Co mají společného vločky, i když je každá jiná? A kdo by se stal vládcem planety, kdyby měl vyhrát ten největší tvor? Že nevíte?

S knihou Vodavoděnka získáte moře zajímavých informací, jak nebýt plýtvák.

Kniha je určena pro děti od 8 let a jejich dospělé kamarády.
www.jaa-ty.cz/vodavodenka/

Markéta Pilátová

Spisovatelka, překladatelka a novinářka Markéta Pilátová (1973) vystudovala
romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Dva roky působila jako lektorka češtiny na katedře slavistiky ve španělské Granadě, poté odjela na dlouhou dobu do Argentiny a Brazílie, kde vyučovala potomky českých krajanů.

Jako novinářka píše především pro týdeník Respekt, v němž také byla nějakou dobu zaměstnána. V současnosti pobývá trvale v České republice. Je autorkou řady románů, povídkových knih, básní a knih pro děti. Z těch nejznámějších uveďme Žluté oči vedou domů (2007), Tsunami blues (2014) nebo S Baťou v džungli (2017). Zatím posledním autorčiným dílem je román Senzibil, který vyšel v roce 2020 v nakladatelství Torst. Markéta Pilátová patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům.

Markéta Pilátová bude číst v neděli ve Vodní tvrzi: od 10 hodin dětem (společně s tvořivou dílnou) a v 11:30 dospělým.

Štěpán Jati

Štěpán Jati se odmalička věnuje umění ve všech možných formách, a jak sám říká, “už bych to ani nespočítal, co všechno jsem vyzkoušel, holt jsem spíš na to umění než na matematiku”. Na divadlo se dal před několika lety, místní ho mohou znát třeba z DS Nezakopneš, kde hrál v dobách svých středoškolských studií.

Nebojí se zkoušet také improvizaci a své herecké umění využívá při mnoha dalších aktivitách, ať už jde o moderování, přípravu akcí pro děti i mladistvé a podobně. Do povědomí se dostal také jako frontman jesenické instrumentální kapely Funky Bonkers. V současné době studuje na katedře sociální pedagogiky Pdf MU, kde se specializuje na dramatickou výchovu.

Štěpánův workshop proběhne v neděli 19. 9. od 11:30 hodin ve Vodní Tvrzi.

Lukáš Abt

Zaobírá se drobnými památkami a především pak prameny v okolí Jeseníku, podílí se na jejich obnově a propagaci. Autor knihy Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Aktivně se věnuje lezení. Spolu s týmem nadšenců momentálně připravuje publikaci o jesenických horách – Čti Jeseníky.

S Lukášem Abtem si vyšlápneme po starých historických stezkách na Zlatý Chlum, sraz v neděli ve 14 hodin před Vodní tvrzí.

Design kreativJE

Platforma positivJE a Univerzita Palackého představí nejkreativnější lidi Jesenicka a pokřtí katalog ‘DESIGN kreativJE‘.

Sobota 18. 9., Kino Pohoda, 15 – 18 h.

Jeseník 2025

Vernisáž enviromentální architektonické úvahy o městě Jeseník, krajině a lidech pod názvem “Jeseník 2025”, kterou zpracovali studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s městským architektem Jeseníku.

Sobota 18. 9., 19:30, Kino Pohoda.

Tereza Franková

Tereza Franková žije a tvoří v Javorníku. Její surrealistické ilustrace často znázorňují bájné postavy, lesní skřítky a květiny a jsou především černobílé. Kromě umění se věnuje také psaní básní.

Díla Terezy Frankové si budete moci prohlédnout během sobotního Restaurant Day mezi 10. a 15. hodinou na náměstí Svobody.

Graffiti a Street Art Workshop

Mladý pouliční umělec Lukáš Glausch se o graffiti a street art zajímá již od svých 12-ti let. Aktivně jezdí na skatebordu a vede komunitu kolem jesenického skateparku, kde pořádá závody a kulturní akce.

Lukáš povede workshop graffiti a street art, kterého se může zúčastnit každý, kdo se chce dozvědět víc o vzniku, původním smyslu i různých směrech graffiti. Zkusíte si navrhnout vlastní graffiti a každý návrh bude zařazený do soutěže. Vyzkoušíte si i práci se spreji.

Pátek 17.9. v 18:00, Letní divadlo ve Smetanových Sadech

Restaurant Day

Restaurant Day je celosvětový karneval jídla, kdy si každý může vytvořit restauraci, kavárnu nebo bar na jeden den. Restaurant Day je svobodná komunitní akce připravovaná lidmi pro lidi. Zapojit se může kdokoliv! Více zde.

V rámci doprovodného programu se můžete v 11 hodin těšit na nevšední divadelní představení srbského studenta divadelní režie Nikoly Isakoviće Ne igraj se za stolom.

Od 10:00 si můžete zatancovat či poslechnout pohodový swing se Swing Hills!

Nikol a Dan ze Škárkovic statku chystají od 12:00 představení tzv. pickles – nakládané zeleniny, spolu s ochutnávkou.

Michal a Bára Knotkovi z Vápenné připravují dílnu výroby kimchi. Začne v 13:00, je nutné se na ni předem přihlásit, protože k dispozici budou pomůcky a materiál jen pro 10 účastníků. Hlaste se na odkazu zde

Připravená bude také tvořivá dílna pro děti s Lenkou Šafářovou, výstava kreseb Ephedrine Tess z Javorníku a pouliční muzicírování s Liborem Bobčíkem.

Jesenické kvarteto: A. Beťáková, J. Josefíková, Z. Janeček, V. Mrňková

Pásmo autorského čtení poezie i prózy z Jesenicka s hudebním doprovodem, v neděli v 10:00 ve Vodní tvrzi. Těšit se můžete na vtipné historky z cest, pohádku, folkové písně, písně z filmu i árie.

Workshop: Kimchi

Kimchi se řadí mezi 10 nejzdravějších jídel světa. Jde o korejskou specialitu fermentované zeleniny, kterou si zamilovali lidé ve všech koutech světa. Prakticky Vás provedeme veškerou důležitou přípravou  a naučíte se, jak si tuto dobrotu udělat příště doma. Společně zeleninu připravíme, očistíme a nakrájíme. Dozvíte se všechny důležité vychytávky, aby kimchi bylo opravdu dobré. Navíc si sami odnesete sklenici kimchi podle vaší chuti.

Společné nakládání Kimči je tradičně komunitní záležitost, a je to radost si připravit dobrou zásobu na podzimní a zimní období.

Registrace nutná předem, nejpozději do 15. 9. kvůli nákupu.

Povede lektor a milovník kimchi Michal Knotek z Vápenné.

Informace:

Místo: náměstí Svobody (před kavárnou Ennea)

Čas: sobota 18. 9., 13:00 -15:00

S sebou:  prkýnko, nůž, případně zástěru a sklenice, potraviny mimo základní recept – vaše oblíbené řasy, houby, dýně, řepy, atp.

Cena za workshop: 350 Kč (v ceně 0,7 l kimchi, které si odnesete)

Dvouhlavej kluk

Písničkář původem z pražského Jižního města. Hraje indie folk inspirovaný poezií a alternativní scénou. V roce 2019 vydal debutové album Věci, který lidi dělaj, které produkoval Dominik Zezula. O své tvorbě říká: “Chci dát slovo věcem, který v běžným životě slovo nedostávaj”.

Koncert je zakončením komentované vycházky po historických stezkách na Zlatý Chlum a zároveň závěrečným bodem programu festivalu Jesnění. 

Připraveno občerstvení a oheň.

Neděle, 19. 9., 16 hodin, rozhledna a chata na Zlatém Chlumu.

Dobrovolnictví

Dobrovolníci organizace Maltézská pomoc pravidelně dochází za osobami se zdravotním postižením, seniory či dětmi. Jaká je jejich zkušenost? Co jim dobrovolnictví přináší? Dozvíte se v krátkých vstupech v rámci Jesenických farmářských trhů.

Pátek 17. 9., 10 h a 11 h, Masarykovo náměstí.

Buď trpělivý

Navštivte s námi Gilbertovo odpočívadlo, vzniklé nedaleko dvou vyschlých pramenů, z nichž jeden odkazoval na trpělivost. Trpělivost, jež nám často v životě chybí. Několik let stará mohyla měla symbolicky tyto prameny nahradit. Zůstalo však pouze u drobné úpravy na jinak zajímavém místě.

Nyní nastal čas vdechnout místu nový život! Za mohylou stojí mladý statný zdravý javor. Mohl by se právě on stát současným symbolem trpělivosti? Pod vedením umělkyně Zdeňky Morávkové má na tomto místě v budoucnosti vzniknout nový landartový objekt, který bude nově k tématu TRPĚLIVOSTI odkazovat. A vás zveme k položení jeho základů. Pojďme společně přemýšlet, co pro každého z nás znamená TRPĚLIVOST. Jak ji můžeme posilovat a rozvíjet. Pojďme tato přání vložit do základů nového díla. Na místě se na vás těší obnovitelé místa – Lukáš Abt a Zdeňka Morávková. Setkání potrvá 20-30 minut.

Sobota 18. září, 14:00, Gilbertovo odpočívadlo

Workshop: Pickles

Kvašená zelenina je jedna z nejzdravějších potravin!

Přijďte a naučte se vyrobit tzv. “pickles” velmi snadno a jednoduše s Danem ze Škárkovic statku.

Sobota, 18. 9., náměstí Svobody, 12:00.

Swing Hills

Zatancujte si swing s nadšenci Swing Hills z Javorníku, Jeseníku a okolí! Přidejte se a rozjedeme to ;-) Ve swingu totiž existuje jediný chybný krok – ten, který nezatančíme!

Sobota, 18. 9., 10:00 – 11:00 hodin, náměstí Svobody

NoeRoads

Nekonečná řeka hudby není pouze proudem tónů, ale slévají se v ní prameny pocitů, zážitků i zkušeností. V čele s kormidelnicí Natálií Rottrovou a sehraným triem Vítek – Hanes – Mira u vesel se na ní plaví i Noe Roads. Kombinace podmanivých melodií s rockovou instrumentací tvoří základ pro výjimečný a mnohotvárný zpěv Natálie, která umí být stejně tak jemná, jako se do toho opřít třeba ostrým rapem. Pop rock dobarvený decentními odstíny dalších žánrů připomene řadu interpretů jako Alanis Morrisette, Natalia Imbrugilia či The Cranberries, aniž by se Noe Roads snažili o kopii. Autentickému prožitku napomáhají i autorské texty v češtině i angličtině, které jsou upřímnou a nebojácnou výpovědí o Natáliině životě.

Chytlaví, ale ne podbíziví. Přímí, ale ne jednoduší. Familiérní a přesto s rozpoznatelným rukopisem. Noe Roads hrají pop rock, který dává smysl. Necháte-li je připlout i do svého přístavu, neuděláte chybu.

COVID-19

Aktuální podmínky pro vstup na akce

Návštěvníci musí splnit jednu ze 4 podmínek – musí být doloženo COVID passem nebo písemným potvrzením lékaře nebo laboratoře:

  • minimálně 14 dní po 2. dávce očkování
  • 180 dní platné imunity po prodělání nemoci COVID-19
  • negativní POC antigenní test ne starší 72 hodin
  • negativní PCR test ne starší 7 dní

Jedna z podmínek musí být předložena pořadatelské službě při vstupu na akci.

Ve vnitřních prostorách je povinnost zakrytí dýchacích cest respirátorem třídy FFP2 (KN95 / N95) nebo nano rouškou.

Děti do 6 let se nemusí testovat.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte dodržovat vládní opatření.

MKZ Jeseník